Крабові палички з'явилися в наших магазинах в середині 90-х років і відразу полюбилися багатьом за незвичайний приємний смак. При цьому ціна продукту відносно невисока, а страв, які можна приготувати, використовуючи крабові палички, налічується не один десяток. Однак при вивченні складу цього продукту з'ясовується, що м'яса крабів в ньому немає, а смак продукту, що віддалено нагадує смак делікатесу, отриманий завдяки додаванню ароматизаторів. Тому у багатьох виникають сумніви в користі крабових паличок і, так званого, крабового м'яса.
Так з чого ж складаються крабові палички? Їх основна складова - сурімі, так японці називають фарш з океанічної білої риби. Цей продукт відомий в Японії вже майже 10 століть. До складу сурімі можуть входити такі види риб , Як минтай, скумбрія, оселедець, далекосхідна сардина (івасі), хек, путасу та ін. При виготовленні сурімі філе риби не піддається термічній обробці, а багаторазово промивається холодною водою, ретельно подрібнюється і перемішується до однорідної консистенції, після чого піддається центрифугированию з метою видалення вологи. Отримана маса має білий колір, приємний рибний запах і слабкий смак, а консистенція її м'яка і еластична. Завдяки такій консистенції і невиражене смаку сурімі використовується для імітації різних морепродуктів, найвідомішим і найпоширенішим з яких і є крабові палички.
У крабових паличках, крім рибного фаршу, міститься багато різних харчових добавок.
Сам по собі сурімі - корисний продукт, він містить мало вуглеводів і жирів, зате досить багато легкозасвоюваного білка. Крім того, в його складі є чимало корисних мікроелементів ( магній , цинк , Залізо, фосфор, калій , Натрій, кальцій , йод і ін.), вітамінів (А, D, Е, групи В). Оскільки після переробки цих речовин в сурімі залишається менше, ніж в філе риби, багато хто не відносять його до повноцінних морепродуктів. Проте його вживання в їжу дуже корисно для здоров'я, в першу чергу для серцево-судинної системи і опорно-рухового апарату. Калорійність крабових паличок невисока, близько 80 ккал в 100 г, тому їх можна включати в раціон людям, що дотримують дієти для схуднення.
Якби крабові палички виготовлялися виключно з сурімі, їх можна було б вважати корисним продуктом, проте при їх виробництві використовуються і інші речовини, багато з яких не тільки не корисні, але навіть шкідливі для здоров'я. Недобросовісні виробники з метою зниження собівартості продукту при виготовленні сурімі додають в нього субпродукти, в результаті чого якість фаршу знижується, він набуває сірого або жовтуватого відтінку, більш виражений запах і може мати неприємний присмак.
Крім того, з метою економії частина рибної сировини замінюється соєвим білком. Багатьом відомо, що соя - один з продуктів, який піддається генетичної модифікації, тому противникам цього методу слід звертати увагу на склад крабових паличок. Якщо соєві продукти присутні в складі крабових паличок, то потрібно вибирати ті з них, на упаковці яких є маркування «без ГМО».
Також до складу крабових паличок може входити безліч інших інгредієнтів: вода, яєчний порошок, рослинна олія , Картопляний крохмаль, сіль, цукор. Але крім сурімі і цих натуральних компонентів для поліпшення товарного вигляду і смакових якостей в крабові палички додаються різні стабілізатори, згущувачі, підсилювачі смаку , Барвники, ароматизатори та ін. Саме присутність цих хімічних речовин в складі продукту визначає його шкода для здоров'я.
Деякі підсилювачі смаку та ароматизатори, що застосовуються при виготовленні крабових паличок у нас, заборонено використовувати в Європі, США і багатьох інших країнах. Деякі інгредієнти з кодом Е можуть стати причиною виникнення алергічних реакцій, а кількох із них приписуються навіть онкогенні властивості.
Однозначний висновок про користь і шкоду крабових паличок зробити складно, оскільки в їх складі є як корисні, так і шкідливі компоненти. При помірному вживанні якісний продукт навряд чи зашкодить здоров'ю, а задоволення, отримане від смачних страв, приготованих з крабових паличок, точно піде на користь. Однак не варто забувати про можливість виникнення алергічної реакції при вживанні морепродуктів і яєчного білка. Через містяться в крабових паличках штучних барвників та інших хімічних речовин, не рекомендується давати їх дітям.
Хороші крабові палички мають білий колір (неякісний продукт має сіруватий відтінок), однорідну структуру, і після розморожування зберігають м'яку консистенцію. Палички не повинні бути водянистими і гумовими.
Вибираючи, потрібно уважно вивчити склад продукту, вказаний на упаковці. На першому місці в списку інгредієнтів повинен стояти саме сурімі, в якісному продукті його повинно міститися не менше 40%, хоча зазвичай процентне співвідношення компонентів виробники на упаковці не вказують. Якщо першими в списку вказані соєвий білок або крохмаль, а сурімі є другим або навіть третім компонентом, то від покупки таких крабових паличок краще відмовитися. Ідеально, якщо соєвого білка в них не буде взагалі, а картопляний крохмаль складе не більше 8-10%.
Зазвичай крабові палички з одного боку пофарбовані в блідо-рожевий колір, а іноді можна побачити палички, у яких одна сторона яскраво-червоного кольору. Чим яскравіше ця забарвлення, тим більше підстав засумніватися в натуральності барвників. Для фарбування якісного продукту зазвичай використовуються натуральні речовини, такі як кармін і паприка.
Якісні крабові палички і крабове м'ясо не можуть коштувати дуже дешево, вони повинні бути упаковані в заводську упаковку, а в їх складі може бути мінімальна кількість штучних інгредієнтів.
Телепередача «Росконтроль» на тему «Що ви не знали про крабових паличках? З чого зроблені крабові палички? »:
Так з чого ж складаються крабові палички?
Телепередача «Росконтроль» на тему «Що ви не знали про крабових паличках?
З чого зроблені крабові палички?