Місцезнаходження:
смт Чинадієво, санаторій "Карпати"
Мисливський замок-палац Шенборнів - одна з найяскравіших зірок у великому сузір'ї пам'яток Закарпаття. Відвідування замку - це унікальна можливість пожити в справжній казці або просто побути в ній кілька годин. Замок з середини минулого століття став оздоровчим санаторієм «Карпати», і його двері відкриті для всіх.
Спочатку на місці, де сьогодні велично височіє палац, стояв маленький дерев'яний мисливський будиночок. Згодом він уже не міг умістити всіх гостей, які приїздили разом з Шенборна на полювання. Тоді було вирішено побудувати великий палац, відповідний статусу високопоставлених гостей, які приїздили сюди з усієї Австрійської імперії.
Зведення палацу почалося в середині XIX століття і завершилося в 1890 році. У створенні цього шедевра архітектури брали участь кілька західноєвропейських архітекторів, в тому числі Ференц Башінда. При будівництві було використано оригінальне архітектурне рішення - головною концепцією будівлі стало відповідність «астрономічним» порядкам: в палаці 365 вікон за кількістю днів у році, 52 кімнати і стільки ж димоходів, що відповідає кількості тижнів у році, і 12 входів-виходів на вулицю, що відповідає 12 місяців року. Крім того, символічно були зроблені і вежі, що підносяться над палацом - їх чотири, і кожна позначає певну пору року. Кожен елемент і кожна деталь в оформленні палацу мають своє значення, наприклад, невеликі вікна над вхідними дверима оформлені у вигляді вітражів на біблійну тематику.
Палацом Шенборнів можна милуватися нескінченно, придивляючись до численних елементів декору його екстер'єру, насолоджуючись загальної красою відкривається перед поглядом яскравою і барвистою архітектурної картини. Романтизм з елементами готики - гармонійне поєднання стилів заворожує, розбурхує уяву і створює неповторне відчуття дотику до тієї розкішного життя, яким жили представники знаті. Однією з найцікавіших деталей зовнішнього оформлення залишається прикрашає годинну вежу з усе ще відміряють хід часу старовинним годинником-курантами фамільний герб Шенборнів, на якому зображений лев з хрестом і короною.
Збереглися справжні скарби і в інтер'єрі замку: це що ведуть на другий поверх велика дерев'яна драбина, камінний зал зі старовинним розкішним каміном і незвичайної люстрою ручної роботи, оформленої рогами оленя. Саме тут, в камінному залі були зняті деякі сцени фільму «17 миттєвостей весни». Для знавців і цінителів гарної архітектури відвідування палацу Шенборнів стає справжнім естетичним задоволенням.
Сам палац - не єдине, що може зачарувати і назавжди запам'ятатися побував тут. Будівля оточує закладений ще на початку XIX століття ландшафтний парк, який на сьогоднішній день займає вже величезну територію в 19 гектарів. У парку створено штучне озеро, своїми обрисами повторює кордону колишньої Австро-Угорщини, за яким плавають дикі качки та лебеді, на березі озера влаштований міні-зоопарк. Тут росте більше 50 видів рідкісних, екзотичних та цінних дерев, квітів, чагарників і рослин. Відчуття казковості лісу посилюється через зустрічаються нерідко величезних вікових дерев в кілька обхватів товщиною. Визначні пам'ятки парку - Джерело Краси, що дарує красу і молодість всім, хто з нього вмиється і поп'є, а також розарій.
Дивним, які роблять палац Шенборнів в Чинадієво дійсно унікальним, є той факт, що сюди можна не просто приїхати на екскурсію, а й пожити в оточенні цієї архітектурної та природної краси. З 1946 року в палаці розташувався санаторій «Карпати», і тепер туризм легко поєднувати з поліпшенням здоров'я.
Кожен, хто побував у палаці Шенборнів, говорить про нього як про неповторну і такою, що запам'ятовується пам'ятки України , Це казка, яка не просто збереглася, а й не втратила свого дивного чарівництва.
Як дістатися:
дістатися можна на поїзді до станції санаторій Карпати або Чинадієво.