- Чистка срібла підручними засобами в домашніх умовах
- Частка золота підручними засобами в домашніх умовах
- Чистка виробів з каменями
- Чистка виробів з дорогоцінними каменями
- Чистка виробів з напівдорогоцінним камінням
- Чистка виробів з органічними камінням
- Догляд за окремими каменями
- Правила догляду та зберігання ювелірних виробів
- підсумок
Ювелірні прикраси з дорогоцінних металів, особливо якщо вони інкрустовані різного виду камінням, не тільки радують око, але і піднімають настрій своїм власницям. Однак, ці метали з часом можуть втратити свій блискучий зовнішній вигляд.
Щоб вони служили якомога довше, їм необхідний правильне і дбайливе відходження, догляд, а також періодична чистка.
Срібло і золото можна чистити двома способами:
- Будинки, за допомогою підручних засобів доступних кожному.
- За допомогою спеціальних хімічних розчинів, які можна купити в ювелірних магазинах і майстернях.
Давайте розберемо чистку металів в домашніх умовах, так як спеціальні засоби використовуються ювелірами під час професійного чищення, а під час домашньої чищення необхідні якраз підручні засоби. Пропонуємо вашій увазі статтю про золоті, його склад і властивості , Тут.
Чистка срібла підручними засобами в домашніх умовах
Для чищення срібла в домашніх умовах найчастіше використовують три засоби, які є в кожному будинку: соду, нашатир і перекис водню.
Очистити срібло за допомогою таких дій:
- Чистка за допомогою соди. Для того щоб очистити вироби за допомогою соди, потрібно розбавити її водою до стану кашки. Далі, цієї кашкою потрібно ретельно натерти виріб до блиску і обмити в чистій воді. Однак, варто бути уважним, так як крупиці соди можуть нанести на виріб дрібні подряпини.
- Чистка за допомогою нашатирного спирту. Тут існує цілих два способи. Перший: потрібно розбавити крейда нашатирем до стану кашки і цією субстанцією натерти виріб до блиску, а потім обмити. Другий: опустити виріб в 10% -й розчин нашатирного спирту на 15-25 хвилин (залежить від ступеня забруднення срібла).
- Чистка за допомогою перекису водню. Потрібно ретельно протерти і перекисом виріб до його повного очищення. Важливо знати, що перекис не вступає в реакцію ні з золотом, ні з сріблом, проте, вступає в реакцію з багатьма іншими металами. Тому не варто застосовувати цей метод, не знаючи, які саме метали знаходяться в сплаві срібла (якщо виріб виготовлений зі сплаву).
Важливо пам'ятати ще один момент: перед будь чищенням срібло потрібно деякий час потримати в концентрованому розчині мила або іншого мильного миючого засобу, і тільки потім приступати безпосередньо до самої процедури.
Частка золота підручними засобами в домашніх умовах
Очистити золото можна так:
- Чистка за допомогою розчину мила або мийного засобу. У невеликій каструльці приготуйте концентрований розчин з рідкого мила або мийного засобу. НА дно, підклавши під низ шматочок м'якої тканини, покладіть золотий виріб. Прокип'ятіть його кілька хвилин і ретельно витріть.
- Чистка за допомогою порошку і нашатирного спирту. У склянці гарячої води розведіть по столовій ложці прального порошку і нашатирного спирту. Залиште в цьому розчині виріб на 1-2 години.
- Чистка за допомогою сольового розчину. Потрібно приготувати концентрований сольовий розчин (приблизно 2-3 столові ложки солі на півсклянки води) і залишити в ньому виріб на ніч, а вранці ретельно промити.
- Чистка за допомогою цукрового розчину. Від попереднього рецепта цей відрізняється тільки компонентом - замість солі потрібно використовувати цукор.
Чистка виробів з каменями
Однак, чистка простих металевих виробів сама по собі зовсім нескладна. Труднощі виникають тоді, коли виріб інкрустовано будь-яким каменем.
Залежно від рівня твердості каменю, розрізняють три типи:
- Дорогоцінне каміння (які мають коефіцієнт твердості більше 5). До них відносяться діаманти, смарагди, рубіни, сапфіри та інші. Такі камені досить стійкі до появи подряпин.
- Напівкоштовні камені (мають коефіцієнт твердості нижче п'яти). До них відносяться бірюза, малахіт, місячний камінь, опал і інші мінерали. Вони досить чутливі і можуть пошкодитися після тривалого контакту з водою і іншими рідинами.
- Органічні каміння. До них відносяться корали, бурштин, натуральні перли. Вони не переносять лужний і кислого середовища, а також контакту з нашатирним спиртом.
Кожному з цих видів каменів потрібен особливий догляд. І, відповідно, прикрасам, в яких вони містяться, теж. Розберемо його докладніше.
Чистка виробів з дорогоцінними каменями
Способи очищення виробів з дорогоцінними каменями:
- Такі вироби можна якісно очистити за допомогою спирту. Змочіть в спирт ватяну паличку, і акуратно протріть виріб разом із усім важкодоступні місця. Потім змийте спирт, зануривши виріб в водний розчин, і витріть виріб сухою тканиною.
- Можна відмити виріб за допомогою м'якої тканинної ганчірочки, змоченою в концентрований мильний розчин, або розчин з прального порошку.
- Прикраси, інкрустовані діамантами легко можна очистити за допомогою м'якої зубної щітки, змоченою в мильному розчині.
- Також вироби з діамантами можна очистити в слабкому розчині нашатирю (шість крапель на склянку води), опустивши туди виріб на півгодини.
- Якщо на виробі утворився жировий наліт, то позбутися від нього можна за допомогою тієї ж зубної щітки, змоченою в бензині.
Чистка виробів з напівдорогоцінним камінням
Такі камені не терплять тривалого контакту з водою, кислотами і лугами. Тому найдієвіший, і при цьому щадний спосіб очисти таких каменів - мильний розчин. Потрібно ретельно промити в ньому виріб, а за тим витерти м'якою ганчіркою.
Чистка виробів з органічними камінням
Для органічних каменів можна застосувати такі засоби і способи очищення:
- Промити виріб в спиртовому розчині (50% розчин).
- Перли вимагає особливо дбайливого догляду. Чистити його слід м'яким пензликом, змоченою в мильному розчині. Потім прикраса слід промити водою. Детальніше про одну з різновиду перлів - бароковому перлах , Можна дізнатися тут.
- Янтар і корал чистяться сухим способом, за допомогою натирання замшевого або фланелевою серветкою.
Догляд за окремими каменями
Правила догляду за деякими камінням:
- Діамант і сапфір. Ці камені варто чистити за допомогою нашатирного спирту або мильного розчину, протираючи м'якою серветкою, призначеної для оптичних стекол. Варто уберігати камені від різких ударів або впливу високих температур.
- Смарагд, топаз, рубін. Для цих каменів використовують виключно професійні засоби для чищення. Частка в домашніх умовах може нашкодити каменю.
- Аметист, гранат. Ці камені також можна чистити в мильному розчині за допомогою м'якої серветки або щітки. Застосовується також і ультразвукова чистка. Ці камені не люблять різких. перепадів температури.
- Аквамарин, хризоліт . Ці камені чистяться шляхом промивання в розчині нашатирного спирту або прального порошку. Однак, розчин повинен бути злегка підігрітий, але ні в якому разі не гарячим. Варто уникати потрапляння на камені кислот.
- Опал, бірюза. Ці камені в домашніх умовах чистяться тільки за допомогою сухої замшевого серветки. Ні в якому разі не можна мити ці камені або застосовувати ультразвукову чистку.
Правила догляду та зберігання ювелірних виробів
Зберігання ювелірних прикрас:
- Зберігати прикраса коштує в скриньці, оббитою всередині м'якою тканиною.
- Вироби не повинні постійно контактувати один з одним, перебуваючи в скриньці. Тому варто вибрати скриньку з множинними відділеннями або поміщати прикраси в м'які тканини мішечки, перш ніж покласти в скриньку.
- Напівкоштовні камені можуть псуватися від постійного контакту з прямими сонячними променями. Тому для них наявність шкатулки є обов'язковою умовою.
- Також, деякі камені можуть псуватися від нагрівання, або сильних перепадів температури. Тому шкатулку варто розмістити подалі від джерел тепла.
Професійний догляд:
- Приблизно раз на рік прикраси варто віддавати на професійну чистку ювеліра.
- Процес чищення включає в себе полірування спеціальним миючим засобом і приміщення прикраси в ультразвукову ванну (тільки для тих типів каменів, яким це підходить).
- Ювелір також зможе запобігти випадання каменів з прикраса і закріпити застібки.
- З ним ви можете порадитися з приводу чистки і догляду за своїми прикрасами та придбати засоби для чищення для каменів, які він порекомендує.
Чого бояться ювелірні прикраси:
- Температури. Нагріваючись, камені притягують до себе пил і жир, відповідно, після цього вони не зможуть так яскраво сяяти в променях сонця, як раніше.
- Механічний вплив. Від механічного впливу на каменях і металі з'являються мікротрещенкі. Вони можуть бути непомітні неозброєним оком, проте, вироби від цього втрачати свій первісний блиск і тьмяніють.
- Косметика. Компоненти, які входить до складу косметичних засобів, можуть вступати в реакції з металами і згубно на них впливати. Від цього на прикрасі можуть з'явитися плями. Наносите різні креми і лосьйони, тільки попередньо знявши прикраси.
Інші загальні правила догляду:
- Завжди необхідно знімати прикраси на ніч, а також під час роботи по дому. Занять спортом, прийняття душу.
- Варто також уберігати вироби від потрапляння на них парфуму, так як це може привести до появи на металі плям.
- Заведіть для ювелірних прикрас спеціальну серветку з м'якого матеріалу (наприклад, мікрофібри) і протирайте їй прикраси щодня після зняття.
- Перли, як дуже вразливий органічний камінь, потрібно зберігати подалі від всіх інших прикрас, обернувши його в м'яку тканину. Також, якщо перли тривалий час не носиться, він може потьмяніти. Тому рекомендується періодично одягати його.
підсумок
Підведемо короткий підсумок:
- Щоб ювелірні вироби з золота та срібла з каменями не втрачали свій зовнішній вигляд і довго радували око своїх власників, їм потрібен спеціальний догляд і періодична чистка.
- Для чищення виробів із золота і срібла найчастіше використовують такі підручні засоби, як соду, нашатир, мило та інші миючі засоби, перекис водню. Розчини й суміші з цих речовин використовують в різних пропорціях і концентрації, в залежності від матеріалу і складності забруднення. Така чистка підійде і для прикрас з марказита в сріблі .
- Більш ретельного догляду вимагають вироби з каменями.
- Всі камені діляться на три види: тверді дорогоцінні камені, більш тендітні напівкоштовні камені і органічні камені. Кожен з видів каменів вимагає особливого догляду.
- Для кожного каменю існують рекомендовані способи очищення і правила поведінки з ним. Їх так само потрібно враховувати.
- Прикраси потрібно також уберігати від впливу хімічних речовин, тривалого перебування у воді, технічних пошкоджень, нагрівання і різкого перепаду температури, косметики.
- Зберігати прикраси слід в спеціальній скриньці з м'яким покриттям.
- На ніч ювелірні прикраси потрібно знімати і протирати м'якою серветкою.
- Приблизно раз на рік прикраси варто віддавати в ювелірну майстерню на професійну чистку. Там же можна придбати і спеціальні засоби для чищення для ювелірних прикрас.