- Велике значення простих рослин Конопля і Льон - рослини дуже давні. Вони відносно невибагливі і...
- Господарське значення льону
- Господарське значення конопель
- процес обробки
- Льон і коноплі в наш час
Велике значення простих рослин
Конопля і Льон - рослини дуже давні. Вони відносно невибагливі і завжди добре росли в багатьох областях Росії. Так, досить широко було розвинене виробництво льону і конопель в Олонецкой, Вологодської, Новгородської, Вятської губерніях. Псковська губернія в XVIII-XIX ст. славилася достатком льону.
Зразки снопів льону і конопель Путівник по російським ремеслам , CC BY-SA 3.0
Ці рослини здавна відігравали величезну роль в житті людей і їх призводство практично безвідходним. З стебел роблять пряжу і нитки, насіння йде в їжу, з них варять каші, киселі, роблять масло. Навіть макуха, що залишився після обробки, відмінний корм для худоби.
Ще не так давно, до винаходу синтетики і інших замінників, люди справді не могли б вижити без цих простих, і, в той же час, дорогоцінних рослин. Але і зараз, похідні з них широко використовуються в господарстві.
Старовинні російські інструменти для обробки льону і конопель і лляні вироби, одержувані з їх допомогою Schekinov Alexey Victorovich , GNU 1.2
Про ремеслі
Ремесло вирощування та обробки льону і конопель було широко розвинене на Русі. Ці рослини користувалися великим попитом, відповідно і промисел по льоно- і коноплярства був добре розвинений.
Безпосередньо пов'язані з цим промислом ремесла - прядіння та ткацтво , А так само шиття і вишивання . Але можна так само назвати і виготовлення вітрил, канатів, мотузок, а так само маслобойное.
Обробка конопель, Касимовський у., Експонат музею. Путівник по російським ремеслам , CC BY-SA 3.0
Господарське значення льону
Значення льону важко переоцінити. Він обробляється з незапам'ятних часів, що підтверджується пам'ятками культури, літописами, знахідками археологів.
Ця культура стійка до засух, оскільки вміє глибоко пускати коріння, добуваючи вологу з нижніх шарів грунту. Особливо добре росте льон в Північних районах Росії.
Інструменти для збору врожаю льону і конопель Путівник по російським ремеслам , CC BY-SA 3.0
Завдяки волокнистої структурі стебла, особливому його будовою, з льону виходять міцні нитки, які використовують в ткацтві , При виготовленні одягу, а так же мотузок і для інших господарських потреб.
Насіння льону дуже поживно, з нього варять кашу, віджимають масло, а макуха йде на корм худобі. Насіння льону дуже корисно, масло і насіння використовують для лікування багатьох захворювань. Багатьом відомі його цілющі властивості при лікуванні гінекологічних захворювань.
Обручі для зв'язування конопляних снопів. Путівник по російським ремеслам , CC BY-SA 3.0
Екологічно чисті тканини з лляних ниток намагаються носити люди, які прагнуть до здорового способу життя.
Господарське значення конопель
Це чудове рослина незаслужено відкинуто в наш час, але ж ще не так давно, в Радянські роки і до Революції, обробіток конопель було на високому рівні в Росії.
Стебла конопель так само, як і льон, мають волокнисту структуру і служать основою для виготовлення міцних ниток, з яких виготовляють канати, шпагат, парусину і брезент.
Цікаво зауважити, що конопляна папір наприклад, виходить більш екологічна, вона не потребує застосування відбілювачів, як, скажімо, папір з деревного волокна.
Селянка мне льон. Пермська губернія. 1910р. Прокудін-Горський , CC BY-SA 3.0
У народі з конопель завжди варили ситну і корисну кашу, додаючи в неї конопляну олію.
процес обробки
Обробка льону і конопель схожа, оскільки ці рослини мають приблизно одні й ті ж якості і властивості.
Збір врожаю цих культур завжди вважався відносно не складним. Їх просто косили як хліб, а в деяких районах висмикувати з коренем. Зараз звичайно рідше можна побачити збір цих культур вручну, частіше це роблять за допомогою техніки.
У давні часи в'язали снопи і ставили їх на зразок двосхилим даху, чекаючи, щоб підсохли стебла і дозріли насіння.
Існує й інший спосіб сушіння, на особливих сушарках або на парканах. Стебла в результаті набувають особливої жирність і еластичність.
Тріпала. Музей Етнографії, СПб Путівник по російським ремеслам , CC BY-SA 3.0
Потім рослини особливим чином вимочують і потім тріпають. Тіпання - один з важливих етапів для подальшої переробки.
Раніше тріпати льон і коноплі вміли, мабуть, майже всі жінки. Для тіпання використовували нехитрі пристосування, вручну м'яли спеціальним дерев'яним билом.
З розім'ятих волокон на прядки пряли нитки, а потім на ткацькому стані виготовляли тканини. Насіння відправляли на олійницю або в крупорушку.
Льон і коноплі в наш час
І в наш час без цих культур важко обійтися. Цікаво, що масло льону і конопель, наприклад, використовується навіть при виготовленні клейонки і лінолеуму, а так само при виробництві мила і оліфи.
З насіння і стебел конопель можна отримувати метанол (деревне спирт), а так же бензин і метан. Отримане вугілля можна спалювати на електростанціях, замість деревного, а на метанолі їздять гоночні автомобілі.
На жаль, через те, що в деяких сортах конопель містяться наркотичні речовини, її вирощування стали скорочувати і навіть назва намагаються не згадувати.
Обробка конопель трепалом. Музей етнографії, СПб. Путівник по російським ремеслам , CC BY-SA 3.0
Льон, зі зрозумілих причин, більш популярний. У Торжку, в 1931 році, був створений Всеросійський науково-дослідний інститут льону (ВНІІЛ). Завданнями інституту є селекція, розробка технології обробітку і первинної переробки льону.
У 1924-1992 роках в Москві видавався науковий журнал «Льон і коноплі».