Енциклопедія Технологій і Методик
Домашні промисли
Ювелірна справа
Вирощування кристалів в домашніх умовах
Кристали (від грец. Krystallos, первонач. - лід), тверді тіла, атоми або молекули яких утворюють впорядковану періодичну структуру (кристалічну решітку).
Якщо не чекати біля моря погоди і зміни пір року, можна за два-три тижні виростити красиві кристали солей у себе вдома. Для цього буде потрібно скляна банка, зволікання та нитка, та ще необхідний запас солі, кристали якої ви збираєтеся вирощувати. Дуже ефектно виглядають "доморощені" кристали мідного купоросу яскраво-синього кольору і хромокаліевих квасцов (фіолетові), хороші і безбарвні кубики кухонної солі.
Мідний купорос застосовують в сільському господарстві для боротьби з шкідниками і хворобами рослин, в промисловості при виробництві штучних волокон, органічних барвників, мінеральних фарб, мишьяковистих хімікатів, для збагачення руди при флотації, при воронінням стали, в гальванопластике і ін.
Мідний купорос можна легко дістати в будь-якому магазині «Все для саду та городу».
Спочатку приготуємо якомога більше концентрований розчин обраної солі, вносячи сіль в стакан з водою, - до тих пір, поки чергова порція солі не перестане розчинятися при перемішуванні. Після цього злегка подогреем суміш, щоб домогтися повного розчинення солі. Для цього склянку поставимо в каструлю з теплою водою.
Отриманий концентрований розчин переллємо в банку або хімічний стакан; туди ж за допомогою дротяної перемички (можна також зробити перемичку з стрижня кулькової ручки) підвісимо на нитці кристалічну "затравки" - маленький кристалик тієї ж солі - так, щоб він був занурений в розчин. На цій "затравки" і належить рости майбутньому експонату вашої колекції кристалів.
Хімічний стакан з розчином мідного купоросу і нитка з "приманкою" для вирощування кристалів. Через три доби після початку експерименту на нитці з'явився кристал мідного купоросу, схожий на дорогоцінний камінь.
Посудина з розчином поставимо у відкритому вигляді в тепле місце. Слід стежити за ростом кристала кожен день, ні в якому разі не піднімаючи, не повертаючи і не трясучи стакан з розчином, інакше ця струс породить в системі незаплановану, іноді миттєву кристалізацію.
Коли кристал виросте досить великим, виймемо його з розчину, обсушити м'якою ганчіркою або паперовою серветкою, обрізаємо нитку і покриємо грані кристала безбарвним лаком, щоб оберегти від "вивітрювання" на повітрі.
Так буде виглядати кристал мідного купоросу, вирощений з розчину.
джерело: Alhimik.ru
http://patlah.ru
© "Енциклопедія Технологій і Методик" Патлах В.В. 1993-2007 рр.