- Вишиванка. Історія і значення символів
- Вишиванка. Історія і значення символів
- Вишиванка. Історія і значення символів
Українська вишиванка це національний одяг, плід складної і копіткої роботи, яка наповнена величезною палітрою кольорів і сакральними орнаментами.
Далі ми докладно розповімо, як правильно підібрати орнамент і які секрети криються за традиційними візерунками.
Історія вишиванки
Перш ніж заглядати в історію вишиванки, спершу дізнаємося, що це таке. Вишиванка це назва української вишитої сорочки, спосіб і техніка, виконання якої є всесвітньо відомим видом мистецтва. За відомостями археологів історія вишиванки має дуже давнє коріння.
Давньогрецький історик Геродот (близько 425 рік до нашої ери), якого називають «батьком історії», в своїх працях про життя і побут скіфів писав, що традиційний одяг цього народу була прикрашена вишивкою. В арабських манускриптах X століття є відомості про те, що арабські купці розповідали про русів, які носили вишитий одяг. При розкопках на Черкащині були виявлені народний костюм і вишиванка, приблизно в IV століття. Крім того на думку етнографів історія вишиванки, її візерунок і техніка виконання ідентична з орнаментами і малюнками, які наносилися на посуд і меблі древніх жителів України. Вишиванка була дуже популярна в період трипільської культури і в період неоліту.
За старовинною традицією вишивкою займалися жінки, які передавали свої навички з покоління в покоління. До того-ж вишиванки тут "http://www.ua.all.biz/vyshivanki-bgg1082198" (http://www.ua.all.biz/vyshivanki-bgg1082198) можливо придбати просто зараз. Історія вишиванки зберігає в собі характерні ознаки місцевості, які відрізняються технікою виконання, гамою кольорів і орнаментом. Мотиви орнаментів вишиванки можна розділити на три групи: рослинні, геометричні та зоомофорние або тварини.
Геометричні орнаменти зберігають в собі багато таємних символів, тісно переплітаючись з слов'янської міфологією. Геометричний орнамент це один з найпоширеніших видів вишивання. Для нього характерні ромби, кружечки, хрести, лінії, зигзаги. Крім того серед геометричного орнаменту дуже популярні символ «каракулі» і знак «безконечник», які прийшли до нас з часів трипільської культури. Перехід від геометричного до рослинного світу на вишивання, здійснювався за допомогою візерунка «пики», в народі його називають «зірочка» або «розетка».
Вишиванка. Історія і значення символів
Значення таємних символів геометричних орнаментів потрібно почати з Води і Сонця. Оскільки саме ці дві стихії частіше за інших зустрічаються на українській вишиванки. Візерунок сонце зображували восьмикутним квіткою або розеткою. А ось візерунок води схожий на скрученого вужа. Орнаменти Вода і Сонце символізують дві стихії. Їх наносили на дитячу сорочку як оберіг материнської та батьківської енергії. Візерунки виконані хрестиком і з зображенням міні свастики це руху за сонцем, яке символізує добро, і служать захистом від злих сил. Вишиванка прикрашена ромбом з крапкою посередині це символ родючості і чоловічої сили. Такі візерунки вишивалі блакитними нитками, які позначали повітря і небесну стихію.
Рослинні орнаменти на вишиванці повинні були продемонструвати красу природи. Ці візерунки уособлюють реально існуючі в природі форми. Найпоширенішими рослинними орнаментами в традиційній українській вишиванці вважаються такі мотиви: «калина», «дубове листя», «виноград», «барвінок», «хміль» і багато інших.
Значення таємних символів рослинного орнаменту потрібно почати з візерунка калини. У стародавні часи це дерево пов'язували з народженням Всесвіту і вогненної трійцею: Місяць, Сонце і Зірки. Назва калини походить від стародавнього назву сонця «коло». Візерунок калини на вишиванці символізував безсмертя роду, а також Відродження. Візерунок дуб вишивали тільки на чоловічих сорочках. Дуб дерево Перуна, який був покровителем чоловічої енергії, розвитку та життя. Сорочка з цим орнаментом була магічним оберегом, яка живила чоловіка силою українського роду. Значення таємних символів рослинного орнаменту продовжить виноград. Такі візерунки символізували радість і красу сімейного життя. На думку етнографів, виноградник це якась життєва нива, де чоловік як голова родини виступає в ролі сіяча, а ось дружина зобов'язана ростити і доглядати за лозою і сім'єю. Вишиванки з виноградом притаманні Полтаві і Києву. А ось на Чернігівщене візерунки з виноградом наносили на рушники і скатертини. Одним з головних візерунків вважається червоний мак. Вважалося, що вишиванка з маками повинна захистити його господаря від будь-якого зла. У сім'ях де чоловіки гинули на війні дівчата на свої сорочки наносили цей візерунок, зобов'язуючись зберегти і продовжити козацької рід. А ось візерунки хмелю означають любов, молодість і буйство. Сорочки з хмелем носили хлопці, які готувалися до шлюбу.
І третій вид орнаменту це зооморфний або тваринний. Найчастіше на вишиванку наносили зозулю, рибу, зайця, сову, метелика або півня. Зоомофорние орнаменти можна побачити в сукупності з різноманітними химерними сплетеннями.
Особливості орнаментів вишиванки на території України.
Вишиванка має багато відмінностей, і залежить від територіального розташування.
Для Гуцульських вишиванок характерним є рослинні і геометричні візерунки. Різноманітні композиції створюють в червоною, жовтою і зеленій гамі. Головне завдання місцевих майстринь надати вишитому виробу золотистого відблиску.
На території Львівської області можна зустріти кілька десятків типів візерунків. У більшості випадків це геометричні орнаменти, які наносять на білий фон. Завдяки такій техніки вишиванки з Львівської області мають вигляд легкості і прозорості.
Вишиванка. Історія і значення символів
У вишивках Закарпатській області найпоширенішими є мотиви «каракулю», зигзагоподібної форми. Як правило, колірна гамма місцевих вишиванок дуже широка. Але найпоширенішими квітами вважаються чорний і червоний колір.
Для Буковини характерні геометричні та рослинні мотиви. Вишивають як правило дрібним хрестиком, крученим швом або білою гладдю. Крім того на Буковині у вишиванках дуже часто можна побачити шовкові нитки, металеві блискітки і бісер.
У Тернопільській області для вишивки використовують бавовняні нитки, з згущують стежками. Уздовж усього рукава окремі елементи обводятся кольоровими нитками. Завдяки такому прийому вишивка отримує високий рельєф і виразний колір візерунка.
Характерною рисою для вишиванок Волині вважаються прості і в той же час дуже чіткі геометричні візерунки. Як правило, наносили їх на сіре полотно червоними нитками.
Вінницькі вишиванки славляться різноманіттям технік і колірної гами. Найпоширенішими є хрестик, низ, настилання та вирізання. Крім того окремі елементи вишиванки у вінницькій області обрамляють і з'єднують допоміжними швами.
На вишивках Полісся найчастіше прості композиції. Найпоширенішими візерунками в цьому регіоні вважаються ромбовидні лінії, які чергуються з геометричними візерунками. За часту для вишиванок використовували лляне полотно сірого кольору.
А ось Чернігівські майстрині славляться білими вишивками. Місцеві вишиті сорочки мають рослинної або геометричній орнамент, який наноситься білими нитками з вкрапленнями червоного або чорного кольору. Це дуже кропітка робота, яка виконується дуже дрібними стібками.
Для вишиванок Київської області характерною рослинною і геометричній орнамент. Як правило, це квіти хмелю, грона винограду, ромби, квадрати або восьмипелюсткові розетки. Виконують ці візерунки червоної, білої з легким відтінком чорної нитки.
Південні регіони України з техніки і колірній гамі, практично ні чим не відрізняються від вишивок Центральної України. Виконуються вони напівхрестиком або хрестиком.
Вишиванка. Історія і значення символів
Велике значення при виборі орнаменту слід приділити вишивальним швах і кольором вишиванки. В кольорі вишиванки є дуже багато таємних символів. В чорні вишиванки як правило наряджали мерців. Чорні візерунки несуть погану енергетику і символізують горе від втрати близької людини. А ось вишаванкі з орнаментом білим по білому вибрали молоді скромні дівчата. Така вишиванка підкреслювала природну красу дівчини і служила захистом від злих сил. Червоний колір означає в вишиванках це добрий і сонячний знак удачі і захисту. Щоб додати фарб до золотих і срібних ниток майстрині під основну нитку використовували нитки жовтого, червоного або чорного кольору. А ось срібні нитки поєднували з блакитним і білим кольором. Зелений колір на вишиванці це символ народження і зростання, яким наносили візерунки трави і листя. Жовтий колір - достаток, багатство. Жовтий колір символізує сонце, як енергію всього живого на землі.