Шовковиця - це древні плоди, багаті поживними речовинами, які мають антибактеріальні, травні, проносні, сечогінні та захисні властивості.
Шовковиця - рослина, що належить до сімейства Moraceae, яке виростає до 20 метрів у висоту. Починаючи з азіатського континенту, в минулому вона використовувалася в основному для виробництва шовку, так як ягоди цього дерева є улюбленою стравою шовкопрядів.
Плоди тутового дерева називаються шовковицею (Тютін), дозрівають з травня по серпень і мають ніжний аромат, але дуже соковиті і солодкі. Вони схожі на ожину, але мають більш витягнуту форму. Є два види - біла і чорна шовковиці.
Біла шовковиця дозріває в травні, і набуває не солодкий, але і не кислотний смак, тому вона абсолютно позбавлена смаку. Чорна шовковиця починає зріти в червні і має більший баланс між кислотністю і солодкістю, що призводить до більш ароматним і смачним тонам.
Переваги тутового дерева були відомі ще з часів римлян. Пліній розповідав про те, що незрілі плоди чорної шовковиці були корисні для того, щоб зупинити кровотечу, а стиглі лікували ангіну.
Давайте дізнаємося, яка ж користь і шкоду для організму людини від вживання цієї ягоди.
склад
Вона має небагато калорій, близько 40 ккал на 100 грам. Вона містить велику кількість заліза, калію, марганцю, фосфору і магнію. Найбільш поширеними вітамінами є групи В, вітамін С і К. Входять до складу також численні антиоксиданти, включаючи лютеїн і зеаксантин.
Харчова цінність на 100 г:
- Калорії 43 Ккал
- Вода 87,68 г
- Білки 1,44 г
- Жир 0,39 г
- Вуглеводи 9,8 г
- Волокна 1,7 г
- Кальцій 39 мг
- Залізо 1,85 мг
- Магній 18 мг
- Фосфор 38 мг
- Калій 194 мг
- Вітамін С 36,4 мг (60,7% RDA)
- Вітамін B1 0,029 мг (2,1% RDA)
- Вітамін B2 0,101 мг (6,3% RDA)
- Вітамін B3 0,62 мг (3,4% RDA)
- Фолат 6 мкг (3% RDA)
- Бета-каротин 9 мкг
- Вітамін До 7,8 мкг (11,1% RDA)
- Лютеїн + зеаксантин 136 мкг
Властивості і переваги
Шовковиця багата антиоксидантами, тому вона здатна уповільнити клітинне старіння, оскільки протидіють дії вільних радикалів.
Чорна шовковиця відрізняється від білої, не тільки своїм кольором і смаком, але і наявністю деяких потужних антиоксидантів. Наприклад, таких як ресвератрол, присутніх головним чином у винограді і вині, який захищає серцево-судинну систему.
Ресвератрол також володіє протипухлинними властивостями. У дослідженні 2015 року був доведено, що невелика кількість ресвератрола надає більший вплив на прогресування пухлини.
Рекомендуємо прочитати: " Каштани - корисні властивості і протипоказання "
Будучи багатою вітаміном С, ця ягода стимулює імунну систему, захищаючи від застуди та грипу. Згідно з деякими дослідженнями, плоди тутового дерева корисні в разі діабету типу 2 завдяки міглітол, речовині, яка пригнічує поглинання глюкози при збереженні рівня цукру в крові.
Біла шовковиця, за деякими дослідженнями, має антибактеріальні властивості, зокрема, вона буде корисна проти карієсу.
Завдяки зеаксантин вона захищає зір.
застосування
Ідеальним було б вживати її в свіжому вигляді, щоб повністю насолодитися її властивостями.
Висушені плоди можна додавати до фруктового салату або йогурту, або використовувати для ароматизації тортів і печива. Свіжу шовковицю, також використовують для приготування сиропів, напоїв, лікерів і джемів або морозива.
готуємо варення
З шовковиці можна приготувати смачне варення. Для цього необхідні такі інгредієнти:
- 1,5 кг чорничною ожини,
- 300 г коричневого цукру,
- 1 яблуко,
- половина лимона.
Вимийте фрукти і помістіть їх в каструлю. Увімкніть плиту і варіть близько 40 хвилин, видаляючи піну і часто помішуйте. Щоб дізнатися, чи готове варення, поставте чайну ложку в блюдце з варенням. Якщо вона потонула повільно, значить варення готове. Потім покладіть гарячий джем в стерилізовані банки і закупорьте
Протипоказання
Прийом шовковиці не представляє особливих протипоказань, окрім випадків алергічних реакцій.