У Робітничо-Селянської Червоної Армії ( РККА ) в літнє час носили напівчоботи (вони ж черевики ) і чоботи , В холодну зимовий час видавалися валянки . Вищий командний склад в зимовий час міг носити зимові чоботи (Бурки). Вибір взуття залежав від звання військовослужбовця (офіцерам завжди покладалися чоботи ) І від займаної ним посади.
Перед війною пройшло чимало удосконалень і змін в області взуття для військовослужбовців. Змінювалися технічні умови і приписи на пошиття взуття та порядок видачі її особовому складу. У спрощеному вигляді все їх можна звести до такого списку:
Але дефіцит матеріалів в цілому і взуття зокрема, а також не завжди своєчасне постачання військ вносили свої корективи. Військовослужбовці використовували трофейну і відповідну громадянську взуття . Намагалися при будь-якому зручному випадку обзавестися хорошими чобітьми. У підсумку єдиним непорушним принципом залишився тільки пріоритет на видачу чобіт для офіцерів. Решта військовослужбовців могли мати різношерсту взуття протягом всієї війни. Однак переважна маса військовослужбовців все ж була забезпечена покладеної саме їм взуттям.
САПОГИ брезентові
САПОГИ кирзові
Пріоритет у цій справі належить російському винахіднику Михайлу Поморцева. Брезентову тканину, просочену сумішшю парафіну, каніфолі і яєчного жовтка він отримав в 1904 році. Матеріал мав властивостями, практично ідентичними шкірі. Але в силу обставин, що склалися не пішов в масове виробництво.
Відродили виробництво кирзи вже в 1934 році. Радянські вчені Борис Бизов і Сергій Лебедєв розробили метод отримання дешевого штучного бутадієн-натрієвого каучуку, яким просочувалася тканину, чому набувала властивості, схожі з натуральною шкірою. Подальшому розвитку виробництва кризових чобіт ми зобов'язані хіміку Івану Плотникову. Саме завдяки його зусиллям в країні було налагоджено виробництво «кирзача». Бойову перевірку вони пройшли ще в Радянсько-фінську війну, але цей досвід закінчився невдало - на морозі чоботи тріскалися, ставали твердими і ламкими. Тут-то і знадобився досвід Плотникова. Йому було доручено в найкоротші терміни вдосконалити технологію виробництва кирзи. Курирував питання сам Косигін. Плотніков із завданням впорався. Більш того, налагодив виробництво «кирзача» в Кірові. 10 квітня 1942 він отримав Сталінську премію.
САПОГИ Яловий
САПОГИ ХРОМОВІ
напівчоботи ( черевики )
ВАЛЕНКИ
валянки виготовлялися методом валкування з вовни овець. Залежно від шерсті мали різні колірні відтінки сірого. Також можна зустріти валянки білого і чорного кольорів. У мемуарах ветеранів зустрічаються згадки про використання гумових протигазні масок як калош на валянки .
ОБМОТКИ:
Трикотажні обмотки спрацьовані на фангових машинах і Рашель машинах з суворою бавовняної пряжі і пофарбовані в чорний колір. Кожен відрізок з одного кінця підшивається тасьмою, інший кінець зшивається, далі утворений кут обстрачівается по краях і впоперек обмотки одночасно зі швом пристрочує тасьма.
Розміри обмоток в готовому вигляді: Довжина -250 см, Ширина -10 см, Довжина тасьми -70 см. - З опису затвердженого брігінжінером А.О.Биковим 20 серпня 1940 р
У воєнний час можна було зустріти обмотки сірого кольору і навіть хакі . А також трохи спрощені у виробництві, тобто замість підшивки країв їх спрацьовували оверлоком і самі обмотки робили меншою довжини. Але переважно вони виготовлялися згідно з приписом наведеним вище.
ПОРТЯНКИ
№1 №2 №3 №4 №5 №6 №7 №8
№1 -Красноармеец в черевиках з обмотками; №2 -Видача валянок і зимового обмундирування; №3 -Іллюстрація - черевики і обмотки Червоної Армії; №4 -Красноармеец в трофейних німецьких чоботях, 1943 р .; №5 -ремонт взуття в польовий майстерні, 1943 р .; №6 -Ботінкі на гірських стрілках РККА : №7 - Як мотати обмотки; №8 - Червоноармієць намотує онучі.
Джерело: http://broneboy.ru/униформа-и-снаряжение-ркка/обувь-ркка/