Облисіння у чоловіків: причини і лікування. Ця проблема, над якою десятиліттями працюють медики і науковці, але до кінця механізм зародження алопеції не з'ясований. Відповідь на питання, чому випадає волосся у чоловіків, залишається відкритим. Проте, активно розробляються різні медикаментозні засоби, які дозволяють усунути клінічні та естетичні прояви і запобігти чоловіче облисіння.
Питання, чому випадає волосся у чоловіків, залишається відкритим
Класифікація
Облисіння у чоловіків має різну класифікацію.
Можуть бути такі види облисіння у чоловіків:
- повне;
- осередкове, коли волосся відсутні на певних ділянках, наприклад, за вухами;
- дифузне, при якому відбувається різке випадання волосся .
За зовнішніми проявами і за походженням виділяють наступні типи облисіння:
- вроджене або спадкове;
- симптоматичне;
- себорейному;
- передчасне (андрогенное);
- гніздове (круговідное).
Облисіння у чоловіків буває різних видів і виникає з різних причин
Спадкове облисіння у чоловіків може проявитися самостійно або супроводжувати інші захворювання, що вражає кістки, нігті, зуби. Цей вид алопеції може початися ще з моменту народження. Волосся легко обламуються, вії і брови рідкісні . У період статевого дозрівання генетичний фактор проявляє себе інтенсивніше: випадання волосся у чоловіків починається з тім'яної області, потім переходить на область скронь, за вухо, виникає висока лобова лінія волосся.
Причини облисіння у чоловіків в ранньому віці обумовлені порушенням синтезу амінокислот, в результаті чого не відбувається утворення рогової речовини, що складається з каратіна, і волосся стає дуже тонкими і ламкими.
Симптоматичне випадання волосся у чоловіків проявляється як наслідок важких грибкових, бактеріальних, вірусних захворювань, тривалого лікування цитостатиками, і результат променевої терапії. Причина може бути пов'язана і з професійною діяльністю людини. При цьому волосся можуть випасти повністю, але частіше за все починається дифузна патологія. При скасування прийому препаратів і усунення захворювань, волосся у чоловіка відновлюються.
Себорейная алопеція проявляється у чоловіків в 20-25 років
Себорейная алопеція є ускладненням себореї. Перший симптом проявляється в періоді між 20 і 25 роками. Волосся справляють враження змазаних жиром і склеєних. Стадії облисіння у чоловіків швидко змінюють один одного. Спочатку волосся випадає незначно, нові мають короткий життєвий цикл і стають тонкими. Але швидкість випадання швидко наростає від чола до потилиці або від потилиці до тім'яної області і утворюється лисина. Причому по краях лисини, що залишилися волосся густе і здорове. При себорейному випадінні волосся у чоловіків причини криються в пошкодженні цибулини, розширенні судин, розташованих в дермі і скупченні рогових мас в гирлі фолікул. При цьому виді алопеції порушується природний процес зміни волосся, і нові не можуть замінити старі.
Андрогенное випадання волосся у чоловіків - найпоширеніший тип облисіння у сильної статі. Зароджуватися плішивість починає ще в період юнацтва і остаточно формується до 30 років. Причини раннього облисіння у чоловіків обумовлені дією статевих гормонів - андрогенів і тестостерона. Виявляється така алопеція поступово. Хлопець втрачає рослинність з області скронь, чола, потім випадає волосся на маківці. Таким чином, лобова залисини поступово з'єднується з облисіли на інших частинах голови. У цих зонах з'являється пушок, який поступово стає тоншою і коротше і теж випадає. Облисіння за чоловічим типом характеризується ураженням фолікул. Їх розміри зменшуються з кожною зміною циклу волоса, і з кожним разом новий стрижень стає все тоншою.
Андрогенна алопеція зустрічається найчастіше
Гнездная алопеція відноситься до типу придбаних патологій. Причини випадіння волосся у чоловіків в цьому випадку пов'язані з аутоімунними, ендокринними захворюваннями, з нервовими розладами і травмами голови. Випадання може починатися з освіти невеликих (не більше 1 см) вогнищ, кількість яких поступово збільшується. Потім вони зливаються в єдині лисини з хвилястими обрисами. У таких зонах волосся ще є, але вони настільки слабкі, що без зусиль висмикуються. На кінці випав фрагмент має біле потовщення, схоже на точку. Через певний період часу, це може бути як кілька тижнів, так і місяців, зростання відновлюється, але при цьому можуть з'являтися нові вогнища облисіння.
Колоподібність алопеція в свою чергу підрозділяється на наступні види:
- тотальна;
- субтотальная;
- універсальна;
- крайова.
Тотальна алопеція у чоловіків починає проявляти себе ще до початку періоду статевого дозрівання. Вогнища швидко з'являються і розростаються по всій голові, приводячи до повного облисіння. При цьому також страждає і рослинність на обличчі.
Субтотальная форма вражає тільки половину голови і проявляється повільно, при універсальному типі процес поширюється не тільки на голову, а й на все тіло. При крайової формі ознаки облисіння у чоловіків починають проявлятися в потиличній і скроневої крайовій зоні. При прояві круговідного раннього облисіння у чоловіків причини виявляються в тому, що цибулини розташовуються на глибині не більше 2 мм, в той час як в нормі цей показник - 3,5 мм.
лікування облисіння
При появі ознак облисіння необхідно відразу звернутися до лікаря
У будь-якому випадку кожен день людина втрачає певну кількість волосся. Норма в цьому випадку вважається 100 шт. Але якщо ця кількість зростає до тисячі, то це ознака, що почалася алопеції. Тому, щоб уникнути облисіння людина повинна звернутися до дерматолога.
Коли мова заходить про облисіння у чоловіків причини і лікування визначає і призначає виключно лікар. Лікування алопеції у чоловіків здійснюється з використанням комплексного підходу. Призначаються місцеві препарати, в формі гелів, мазей, спреїв і таблетована форма лікарських засобів. Традиційна медицина не заперечує і допоміжної ролі препаратів, приготованих в домашніх умовах .
Лікування випадіння волосся у чоловіків процес тривалий і він включає наступні види процедур:
- застосування терапії, спрямованої на механізми розвитку облисіння;
- вітамінотерапія;
- прийом БАДів;
- відновлення мікроциркуляції шкіри;
- стимуляція зростання.
Коли починає проявлятися ознака дифузного облисіння у чоловіків лікування проходить більш швидко і ефективно. В цьому випадку фолікули не деформуються, порушення відбуваються тільки зі швидкістю зміни волосся.
При андрогенному типі облисіння фолікули у чоловіків гинуть повністю і не відновлюються. У жінок цей процес проходить більш сприятливо, і пасма вдається зберегти. Вилікувати від випадання волосся при виникненні андрогенної алопеції у чоловіків як у жінок не вийде.
Лікарські засоби
Селенцін рекомендується використовувати в комплекті з іншими засобами цієї лінійки
У ряді випадків волосся здатні відновитися навіть після кількох років хвороби. Але є і такі випадки, коли під час лікування вони відновлюються, але варто його припинити, і людина лисіє за кілька днів. Причини випадіння волосся у чоловіків безпосередньо впливають на ефективність терапії і методи як лікувати алопецію.
Лікування облисіння у чоловіків здійснюється медичними препаратами, засобами гомеопатії, масками і відварами, приготованими в домашніх умовах. Але в будь-якому випадку лікування проводиться комплексно і по максимуму індивідуально.
Серед гомеопатичних препаратів, коли виявляються перші ознаки облисіння, призначається «Селенцін». Він випускається у вигляді таблеток, спрею, бальзаму і маски.
У чоловіків, незважаючи на яскраво виражені побічні ефекти для лікування андрогенної алопеції застосовуються препарати антиандрогенного дії. Вони знижують рівень чоловічих гормонів в крові, але при цьому послаблюють потенцію і статевий потяг. При тривалому прийомі (від 6 місяців до року) ефективний гормональний препарат «Фінастерид», в продажу відомий під такими назвами як «Простерід», «Альфінал», «Зерлон».
При наявності супутніх захворювань призначаються препарати, спрямовані на їх усунення. Застосовуються засоби, що поліпшують клітинне харчування і мікроциркуляцію:
- «Пантенол»;
- «Солкосерил»;
- Гепаринова мазь.
Для поліпшення структури волосся і стимуляції росту прописують препарати, в яких активною речовиною є кремній. До таких засобів відноситься «Сілокаст».
Сілокаст включає в себе кремній
Застосовують препарати, що надає подразнюючу дію. Так терапія «Антралін» хоч і займає багато часу, але виробляє помітний лікувальний ефект, коли випадає волосся на голові, особливо в дитячому віці. Незважаючи на те що мазь готується фармацевтом, можливий прийом фолієвої кислоти в домашніх умовах на відміну від використання глюкокортикоїдів.
Якщо у людини патологія захопила не більш 50% голови, то можливе застосування місцевих ін'єкцій кортикостероїдів, ефект від яких спостерігається через 1-2 місяці після початку лікування. Засіб вводиться в мінімально допустимих дозах, щоб уникнути побічних дій. Але якщо при курсової терапії протягом 6 місяців поліпшень не спостерігається, ін'єкції відміняють. Через хворобливості процедури слід уникати її призначення дітям, які не досягли 10 років. Але, незважаючи на позитивні результати, терапія глюкокортикостероїдами викликає ряд ускладнень і рецидиви алопеції навіть у разі незначного зменшення дози.
У домашніх умовах застосовуються засоби, які надають подразнюючий ефект, до них відносяться:
- червоний перець (настоянка);
- свіжовичавлений сік цибулі, часнику, редьки;
- прополісовая мазь;
- евкаліпт, лимонник, календула у вигляді настоянок.
У домашніх умовах може застосовуватися настоянка червоного перцю
Клітини волосяного фолікула дуже чутливі до нестачі вітамінів. Лисіючий людина повинна отримувати певний набір вітамінів: С, А, РР, групи В. При цьому перевага повинна віддаватися вітамінів, отриманим з рослин, методом вичавки.
Люди, які харчуються неповноцінно і вживають велику кількість фосфатів, які містяться в газованій воді, копченині, фастфуді, позбавляють свій організм сірки. Але саме цей елемент відповідає за пружність і міцність волосся. Тому коли сильно випадає волосся, призначаються біологічні активні добавки до їжі, що містять сірку. Другим не менш важливим харчовим компонентом є пивні дріжджі, цінність яких обумовлена великою кількістю вітаміну D, B, кальцію і цинку.
Судинорозширювальний ефект мають фізіопроцедури також широко застосовуються при алопеції. Найбільш ефективними визнані тихий розряд, масаж, теплові компреси.