Поки ми доїдали новорічні салати та іншу «оселедець під шубою», ЄС не дрімав. Як стало відомо ближче до кінця довгих свят, Євросоюз, незважаючи ні на що, має намір продовжити розгляд в рамках СОТ спору про обмеження на поставки свинини, введених Росією в 2014 році. Тобто, ще до початку дії продуктового ембарго.
Раніше СОТ вже визнала ці обмеження неправомірними, тепер же в ЄС розраховують отримати компенсацію за понесені втрати, ввівши відповідні обмеження для російського імпорту на суму 1,4 млрд євро. З огляду на попередні рішення керівництва Світової організації торгівлі, будемо відверті, шанси на це досить великі.
Не варто хвилюватися?
Як пояснили в Мінекономрозвитку РФ, звернення Євросоюзу в СОТ з проханням дозволити введення заходів, що компенсують збитки європейських виробників свинини від фітосанітарних обмежень, введених Москвою в січні 2014 року, тепер в будь-якому випадку буде розглядатися арбітражем цієї організації. У міністерстві додали при цьому, що, так чи інакше, «Росія буде брати участь в арбітражі за оцінкою адекватності запиту ЄС, а також у відповідності до встановлених правил організації ініціює третейський розгляд, спрямоване на встановлення факту виконання Росією всіх пунктів рішення органу з вирішення спорів» .
Загалом офіційна Москва, незважаючи на свята, прореагувала на ескапади ЄС досить темпераментно. Так, керівник департаменту торговельних переговорів Мінекономрозвитку Росії Максим Медведков, в чию зону відомчої відповідальності все це входить, пояснив, що позов з боку Європейського союзу до Російської Федерації безпідставний, оскільки Росія йшла рішенням панелі арбітрів СОТ щодо цього спору.
Наскільки керівництво СОТ згідно з паном Медведковим - будемо, як то кажуть, подивитися. Керівництво Міжнародного олімпійського комітету, наприклад, в приблизно подібній ситуації думка російських спортивних чиновників просто проігнорувало, а адже ті теж були впевнені в «безпідставність побоювань».
Представники Ради Федерації були більш категоричні.
«У разі задоволення позову Євросоюзу ми, напевно, повинні будемо обмежити свою участь у Світовій організації торгівлі. Можливо, і повністю », - заявив, наприклад, перший заступник голови економічного комітету Ради Федерації Сергій Калашников.
А перший заступник голови комітету Ради Федерації з міжнародних справ Володимир Джабаров виявився і зовсім непохитний, заявивши, що претензії з боку СОТ ставлять під сумнів необхідність для Росії брати участь в цій організації. «Це не дає нам нічого, крім проблем і повної незахищеності від санкцій політики», - додав Джабаров.
Читайте також: Україна як актив Трампа: передпродажна підготовка для покупця з Росії
Ми ж, зі свого боку, будучи не осіненому посадами політиками, а звичайними вітчизняними обивателями, аж ніяк не закликаємо до яких би то ні було радикальних заходів, а просто хочемо отримати відповідь на один логічний і навіть «дитячий» питання.
А чи можна, безвідносно цієї підкладеної Євросоюзом свині, як-то проаналізувати результати співпраці Росії і СОТ? Адже ми вже, ніби як, п'ять років там знаходимося - якісь дані все ж повинні бути?
І відповідь хотілося б отримати перш за все за тими заявленим свого часу пунктам, за якими нас переконували в необхідності і обов'язковості вступу в цю чудову організацію.
сім питань
Пункт перший: «Отримання кращих, в порівнянні з існуючими, і недискримінаційних умов для доступу російської продукції на іноземні ринки». Дуже хотілося б послухати про конкретні приклади «виконання».
Пункт другий: «Доступ до міжнародного механізму вирішення торгових суперечок». Відмінно, отримали. Чи стало комусь із нас легше? Або легше стало тільки виробникам європейських свиней?
Пункт третій, найрозкішніший. Не будемо навіть коментувати: «Створення більш сприятливого клімату для іноземних інвестицій в результаті приведення законодавчої системи у відповідність з нормами СОТ».
Пункт четвертий: «Розширення можливостей для російських інвесторів в країнах-членах СОТ, зокрема в банківській сфері». Ось вже що є, то є. Виконали. Живих і доступних грошей, в результаті, у вітчизняній економіці стало ще менше. А на «світових ринках цінних паперів» - більше. Світових ринків від цього, мабуть, добре. Порадіємо за них.
Пункт п'ятий, продовжуємо цитування: «Створення умов для підвищення якості та конкурентоспроможності вітчизняної продукції в результаті збільшення потоку іноземних товарів, послуг та інвестицій на російський ринок». Скажіть, будь ласка: а вам зараз теж смішно? Мені - вже немає.
Читайте також: Вони його втратили: ракета Ілона Маска не змогла вивести на орбіту супутник Zuma
Пункт шостий: «Участь у виробленні правил міжнародної торгівлі з урахуванням своїх національних інтересів». Тут теж хотілося б детальніше: де взяли участь, що виробили? І як це позначилося на економіці нашої з вами країни?
Пункт сьомий - теж, загалом, забавний: «Поліпшення іміджу Росії в світі як повноправного учасника міжнародної торгівлі». Що, серйозно? Ми більше не «імперія зла» ?! Ух ти!
Ось, власне, за цими семи, - підкреслюємо, офіційно заявленим, - «завданням вступу Росії до СОТ» дуже хотілося б почути «звіт про виконану роботу» за минулу п'ятирічку.
А потім вже вирішувати, що робити зі свинями.
Не варто хвилюватися?Не варто хвилюватися?
А чи можна, безвідносно цієї підкладеної Євросоюзом свині, як-то проаналізувати результати співпраці Росії і СОТ?
Адже ми вже, ніби як, п'ять років там знаходимося - якісь дані все ж повинні бути?
Чи стало комусь із нас легше?
Або легше стало тільки виробникам європейських свиней?
Скажіть, будь ласка: а вам зараз теж смішно?
Тут теж хотілося б детальніше: де взяли участь, що виробили?
І як це позначилося на економіці нашої з вами країни?
Що, серйозно?