- необхідний інструментарій
- Заточення ножа точильним бруском
- вибір каменю
- Вибір кута нахилу
- 5 кроків із заточування ножа каменем
- На закінчення
Заточку ножів можна виконати не тільки на верстаті, а ще за допомогою Мусатов, електричної або механічної точила.
Заточити ніж в домашніх умовах - справа нескладна. Особисто я роблю це регулярно. Пропоную і вам розібратися, як точити ножі правильно і які інструменти краще для цього використовувати.
необхідний інструментарій
Щоб навчитися, як правильно точити ножі, для початку потрібно познайомитися з інструментами, які можна для цього використовувати. У кожного з них є свої особливості і переваги:
- Мусат. Зовні це пристосування нагадує звичайний напилок. Він складається з довгого стрижня круглого перетину, насічки і рукояті. Мусат призначається для виправлення ріжучої кромки ножа.
Приклад заточування кухонних ножів Мусатов
Мусати постійно підтримують робочий стан ножа. Але якщо лезо сильно затупилося, цей інструмент не допоможе.
- Електрична точилка. Відмінний спосіб якісної заточки не тільки кухонних ножів, але також ножиць і викруток. Всього за дві хвилини інструмент допоможе спочатку заточити, а потім відшліфувати лезо будь-якого типу.
Правильно точити ножі на електричному приладі не складе труднощів - він сам визначає необхідний кут заточки.
Ціна електричних точилок - від 2 до 50 тис. Руб.
- Механічна точилка. Доступний, але не зовсім ефективний прилад . Механічні точила популярні через свою простоту, невисоку вартість і можливості відновити лезу колишню гостроту. І все ж механічним приладом неможливо досягти ідеального результату. До того ж лезо після нього незабаром знову затупляется.
Після механічної точила лезо ножа швидко затупляется
- Верстат з абразивним кругом. Це професійний інструмент, який використовується, як правило, на промислових підприємствах. На точильному верстаті без досвіду працювати не рекомендую. При певній температурі, підтримуваної на верстаті, матеріал ножа гартується, а неправильний нагрів завдасть йому непоправної шкоди.
Для звичайних кухонних ножів використовувати точильний верстат не обов'язково
- Точильний камінь. Один з найефективніших інструментів для заточки ножів. Але процес його використання вимагає певних навичок.
Перед тим як нагострити ніж, потрібно вибрати відповідну ступінь зернистості каменю
Існує кілька різновидів інструменту: алмазні, керамічні, японські водні камені, природні. Між собою вони відрізняються ступенем зернистості поверхні (на зразок наждачного паперу). В натуральних каменях частота зерен зазвичай дрібніше, в той час як штучні виробляють з різним ступенем зернистості з обох сторін бруска.
Заточення ножа точильним бруском
Як проводити заточку точильним каменем, щоб отримати якісний результат? Потрібно знати, який брусок краще вибрати і під яким кутом тримати ніж.
вибір каменю
Щоб заточка за допомогою каменю пройшла успішно, необхідно звернути увагу на його:
- Розмір. Довжина інструмента повинна перевищувати довжину леза приблизно в півтора-два рази. В крайньому випадку - прирівнюватися до довжини ножа;
- Поверхня. Уважно огляньте поверхню інструменту - вона повинна бути плоскою і без сколів;
- Функціонал. Ви можете придбати універсальний інструмент середньої твердості. Але краще все ж купити камінь відразу з двома видами зернистості.
Довжина бруска повинна в 1,5-2 рази перевищувати довжину леза, ширина ж не так важлива
Вибір кута нахилу
Для досягнення бажаного результату, необхідно підібрати правильний кут заточування. Це залежить від виду ножа:
- 25 ° - для професійний кухарських і філейні;
- 10 ° -20 ° - для японських ножів;
- 30 ° -45 ° - для мисливських мечів;
- 30 ° - для кухонних ножів.
Чим менше кут заточування, тим гостріше буде лезо
5 кроків із заточування ножа каменем
Отже, інструкція по правильної заточенню кухонного ножа своїми руками за допомогою двостороннього бруска:
ІлюстраціяОпис дійКрок 1. Підготовка каменю.
Перед тим як точити ножі бруском, його необхідно підготувати. Для цього інструмент треба сполоснути у воді або рослинному маслі. Крок 2. Встановлення опори. Викладіть на стіл дерев'яну кухонну дошку або інший предмет, який зможе виступити в якості опори для бруска. Для зручності можна спорудити невеликий держатель з дерев'яного бруска і декількох цвяхів, як показано на фото. Крок 3. Фіксація і початок роботи. Встановіть кухонний ніж під необхідним кутом нахилу. Пам'ятайте, що єдиний нахил потрібно дотримуватися протягом всієї роботи. Слідкуйте за тим, щоб верхня частина рукоятки стикалася з нижньою частиною бруска. Рухайтеся по зазначеній на фото траєкторії.
Занадто тиснути на лезо не варто, але і просто гладити його теж не треба.
Крок 4. Основна робота.Водите по черзі обома сторонами лезами до тих пір, поки на ньому не з'являться своєрідні «задирки». Це сигнал, що надлишки металу пучки, і далі його шліфувати сенсу немає. Під час процесу заточування на поверхні буде з'являтися металевий пил, яку час від часу необхідно буде промивати водою.
Крок 5. Доведення.
Переверніть брусок стороною з більш дрібною зернистістю. Відшліфуйте лезо тими ж рухами. Ось так в збільшеному вигляді виглядають «задирки» на ножах
Вам залишиться перевірити гостроту леза, розрізавши їм аркуш паперу або помідор.
На закінчення
Тепер ви знаєте, що правильна заточка ножів - заняття нескладне. Головне - правильно вибрати інструмент і навчитися його використовувати. Наочну інструкцію із заточування ножів ви знайдете у відео в цій статті.
Якщо якісь нюанси по темі залишилися неясні, задавайте питання в коментарях - буду рада допомогти.