Великдень - таке свято, яке в наших краях святкує практично кожна людина. Навряд чи це завжди пов'язано з вірою, просто свято цей - весняний, світлий і дійсно - життєстверджуючий.
Християни ж усього світу щорічно святкують Великдень в честь Сина Божого, посланого Богом Отцем на муки як жертву за гріхи людей і переміг смерть.
Головні і обов'язкові атрибути пасхального столу - паски і фарбовані яйця. Паски наші прабабусі починали пекти в Чистий четвер, для чого напередодні ставили опару. Пекти паски потрібно було, не поспішаючи і обов'язково в хорошому настрої, щоб вийшли на славу.
Необхідні продукти заздалегідь приносили в хату з погреба чи комори, щоб вони встигли прогрітися і досягти потрібної температури. Для випікання використовували спеціальні форми - Бабинці, кухлики. Найкраще - керамічні. Зверху паску прикрашали хрестом з тіста, а після випічки покривали цукровою глазур'ю і посипали підфарбованим пшоном чи маком.
Пасок пекли багато, щоб вистачило і собі (мінімум на перші 3 дні пасхального тижня), і людям - гостям і сусідам. Найкрасивіший паску вибирали для освячення в церкві, а для діток і онуків спеціально пекли маленькі пасочки-пасочки.
Рецепт паски
Складові:
- 1 кг борошна,
- 300 мл молока,
- 6 яєць (+1 яйце - на змазування верху) кімнатної температури,
- 1, 5 склянки цукру,
- 1 пачка (200 г) вершкового масла (розм'якшеного),
- жменю родзинок,
- 1 5 пакетика сухих дріжджів або 50 г свіжих,
- сіль,
- ваніль,
- рослинне масло (рафінована), щоб підливати при вимішування, приблизно - 100 г
приготування:
Крок 1. Включаємо духовку й порушуємо на вогонь велику каструлю, на 2/3 наповнену водою. Коли вода закипить, перевертаємо кришку, витираємо конденсованих воду і накриваємо складеним вчетверо кухонним рушником (на всякий випадок - прикласти долоню, поверхня повинна бути теплою, але не гарячою).
Крок 2. Просіваємо борошно. Приблизно склянку борошна змішуємо з сухими дріжджами і 1 ст. ложкою цукру і розводимо теплим молоком.Получівшуюся опару накриваємо рушником або харчовою плівкою і ставимо на підготовлену каструлю. Можна відкрити дверцята духовки, щоб в кухні було ще тепліше, так тісто швидше буде підходити і весь процес закінчиться швидше.
Крок 3. Тим часом відокремлюємо яєчні жовтки від білків. Білки ставимо в холодильник, а жовтки добре розтираємо і збиваємо з цукром і ваніллю. Перевіряємо опару: якщо вона збільшилася вдвічі, вводимо в неї жовтки з цукром і розм'якшене масло. Додаємо ще 2-3 склянки борошна, вимішуємо, і знову ставимо на теплу каструлю з водою.
Крок 4. Ізюм ретельно промиваємо і розпарює окропом (можна і не розпарювати). Білки дістаємо з холодильника, додаємо дрібку солі (можна ще-чуть-чуть лимонного соку, це теж покращує збивання білків, а кислинки практично не дає) і збиваємо до стійкої піни.
Крок 5. Перевіряємо тісто. Якщо знову підійшло в два рази - Додаємо обсушенний і обваляти в борошні родзинки (так він органічно змішається з тестом), підсипаємо по необхідності борошно і підливати (прямо на руку при вимішування) невеликими порціями рослинне масло - це полегшує замішування тіста і робить його ще більш здобним. Коли тісто досягло потрібної консистенції, вводимо білки. Тісто стане зовсім повітряним. І знову - на каструлю.
Крок 6. Поки тісто підходить в останній раз, готуємо форми. Під форму можна пристосувати будь-яку порожню ємність циліндричної або околоціліндріческой форми - найчастіше каструлі. Змащуємо її зсередини жиром. Вирізаємо з пекарської папери коло по діаметру денець форм і прямокутник по площі стінок форм. Вистилаємо форми зсередини цими викрійками і знову змащуємо жиром.
Крок 7. Беремо тісто. Ще раз його обминали, відокремлюємо шматки, щоб заповнити форми на одну третину. Ділячи з шматка Паляничка і кладемо в форму. Чекаємо, поки добре підійде. Змащуємо збитим яйцем (або жовтком, розведеним з молоком або сметаною). Ставимо форми на решітку, закриваємо дверцята (віруючі при цьому хрестять її) і чекаємо хвилин 45 - 60. З цієї кількості продуктів виходить, здається, два в міру великих паски.
Крок 8. Виймаємо форми, перевіряємо готовність дерев'яною паличкою або - увага! - підкиданням на руці. На ліву руку надягаємо кухонну рукавицю, щоб не обпектися, і ставимо на долоню форму з паскою. Кулаком правої руки б'ємо по передпліччя - десь між ліктем і зап'ястям. Якщо паска легко підстрибує, значить - він готовий. Якщо немає - потрібно ще потримати хвилин 10 в духовці, але такого зазвичай не буває. При описаної вгорі підготовці форм паски легко з них виходять. Папір потім знімається і викидається.
Для господинь: