Вишивка шовковими або атласними стрічками є старовинним видом мистецтва, яким захоплюються і багато сучасних умільці. У своїй роботі вони використовують величезну кількість декоративних стібків і швів - а які саме, ми з вами і розглянемо в цій статті.
Техніка вишивки стрічками передбачає використання різних видів декоративних стібків і швів, багато з яких використовуються і в інших видах вишивки, а деякі - виключно у вишивці стрічками.
Елемент вишивки - троянда з атласної стрічки
В процесі роботи досвідчені рукодільниці вміло комбінують велика кількість різновидів стібків і шовкових стрічок різної ширини. Це дає можливість створювати оригінальні вироби, які характеризуються високим рівнем декоративності.
»Ваза з квітами» - вишивка стрічками
Правила вишивки стрічками
Серед основних правил вишивання стрічками можна назвати наступні:
- Довжина стібка завжди повинна бути більше ширини стрічки. В іншому випадку стрічка зім'яв і малюнок деформується.
- В процесі вишивки стежки необхідно робити вільними, не надто затягуючи їх, щоб не комкать тканину і стрічки. Тільки таким чином можна отримати якісне об'ємне зображення.
- Але в той же час стежки не потрібно робити занадто вільними, щоб стрічки не провисали.
- В процесі вишивки стрічку необхідно трохи притримувати вільною рукою, щоб вона не заплутувалася і не закручуватися.
- Якщо який - то з стібків не вийде, то не варто впадати у відчай, тому що його відразу ж можна перекрити іншим стібком.
Якщо ви будете неухильно дотримуватися дані нескладні поради, то вишиті стрічками роботи з самого початку будуть виходити у вас якісними і акуратними.
Вишивка стрічками. »Серце».
Види швів для вишивки стрічками
для вишивки стрічками використовуються багато видів стібків, серед яких можна виділити кілька основних:
- Стібок »Полупетелькі з прікрепкой» - голка з всунути стрічкою обраного кольору потрібно закріпити з виворітного боку роботи, а потім витягнути вгору і наліво, сформувавши маленьку петельку. Після цього зробити прокол трохи правіше колишнього, в той же час притримуючи петельку вільною рукою.
Далі голку зі стрічкою потрібної вивести на лицьову сторону в самому центрі полупетелькі. Цей елемент слід відразу ж закріпити невеликим відрізком стрічки (так званої "прікрепкой»), перекинувши стрічку через петельку назад. Після цього голка виводиться на лицьову сторону роботи в напрямку вгору і вправо для того, щоб виконати другий і всі наступні стібки.
Вишивку даними стежками можна виконувати як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямку. Найчастіше цим видом шва обшивають краю вироби. Для виконання стібка »Полупетелька з прікрепкой» найкраще використовувати стрічку шириною 2 - 8 мм.
Стібок »Полупетелька з прікрепкой»
- Стібок »Петельки по колу» - за допомогою стібків цього виду умільці вишивають багато різних квіток, так що даний елемент є одним з найпопулярніших у рукодільниць.
Стрічку закріпити на виворітній стороні роботи, потім витягнути голку на лицьову сторону, і зробити прокол близько до місця виходу стрічки. Після цього витягнути її на виворітну сторону. В утворену петельку необхідно вставити невелику паличку, олівець або кілочок.
Далі необхідно витягти голку зі стрічкою на лицьову сторону поруч з першою петелькою, яку потрібно закріпити шпилькою, а в другу знову вставити кілочок або олівець. Зробити прокол на зворотну сторону роботи поруч з місцем виходу. І подібним способом потрібно виконати всі інші петельки по колу (зазвичай їх роблять непарна кількість - це і буде число пелюсток у квітки).
Після закінчення роботи ми бачимо, що центр зображення залишається порожнім і виглядає неестетично. Тому серединку потрібно прикрасити яскравою блискучою бусинкою або французьким вузликом.
Стібок »Петельки по колу»
- Стібок »Петелька з прікрепкой» - є одним з варіантів відомого всім умільцям тамбурного шва. Однако »петелька з прікрепкой» використовується виключно в вишивці стрічками. Найчастіше цим швом оформляють пелюстки квітів і листочки.
Голку з стрічкою необхідно витягнути на лицьову сторону вироби та зробити прокол на виворітну сторону. Після цього голку потрібно буде вивести трохи вище виходу стрічки, а потім завести її за голку. Зробити невелику петельку, і закріпити її невеликим відрізком стрічки. Таким же чином формуємо другу петельку.
Стібок »Петелька з прікрепкой»
- Стібок »Перекручена петелька» - голка з всунути стрічкою виводиться на лицьову сторону роботи. Далі робимо петлю в напрямку справа наліво (проти годинникової стрілки), а потім притискаємо її пальцем вільної руки.
Потім необхідно буде зробити прокол голкою на виворітну сторону трохи лівіше місця виходу стрічки і вивести її в самому центрі петлі. Затягуємо стрічку і закріплюємо її.
Стібок »Перекручена петелька»
- Стібок »Петелька з вічком» - найчастіше використовується для декорування дитячого одягу, нижньої білизни, постільних комплектів і скатертин вишитих стрічками. Головне достоїнство цього шва полягає в тому, що він дуже міцний, тому що прикріплюється до тканини основи кількома додатковими стежками.
Також за допомогою стібків »Петельки з вічком» можна заповнювати основу вишивки (наприклад, дрібними квіточками в букеті). Спочатку голку з шовковою стрічкою потрібно вивести на лицьову сторону роботи і зробити прокол на виворітну сторону вироби дуже близько з місцем виходу стрічки.
Далі формується невелика петелька, яку потрібно акуратно розправити за допомогою кінчика голки. Таких петельок можна зробити кілька поруч один з одним.
Після цього в голку вставляється стрічка іншого (найчастіше, контрастного) кольору, і з її допомогою виконується елемент »Французький вузлик», який притискає і фіксує середину петельки. Таким же чином роблять вузлики і на інших петельках. Щоб мотив вийшов ніжніше, замість стрічки іншого кольору можна використовувати нитки муліне для вишивання.
Стібок »Петелька з вічком»
- Стібок »Полупетелькі з прікрепкамі зигзагом» - на лицьовій стороні виробу необхідно виконати полупетельку з прікрепкой. Після цього наступна петелька виконується зліва від попередньої. Далі - петельку робимо справа, і так до кінця - по черзі міняємо положення петельок.
Стібок »Полупетелькі з прікрепкамі зигзагом»
- Тамбурний шов - використовується в багатьох техніках вишивки. Голку з стрічкою потрібно вивести на лицьову сторону і зробити прокол навиворіт в місці виходу стрічки.
Після цього голку зі стрічкою протягнути на довжину стібка по лицьовій стороні всередині вийшла петельки. Усі наступні петлі виконуються таким же способом. В результаті виходить ланцюжок з послідовно з'єднаних петельок.
Угорський тамбурних шов
- Шов - зручно використовувати для обробки контуру вишитого стрічками вироби, для формування основи для інших видів швів або для виконання завитків і стебел рослин.
шов
- Прямий стібок - один з універсальних видів стібків, які застосовуються в різних видах вишивки і в шиття. У вишивці стрічками застосовується для зображення стебел рослин, листя і пелюсток квітів.
Простий прямий стібок у вишивці стрічками
- Усунутий стрічковий стібок - виконується наступним чином: голку зі стрічкою потрібно вивести на лицьову сторону роботи, і пальцями вільної руки притримують розправлену стрічку на тканини.
Відступивши відрізок стрічки потрібної довжини, необхідно проколоти стрічку і тканину, і витягнути стрічку на виворітну сторону. При цьому не можна занадто натягувати стрічку, щоб не отримати деформований і негарний стібок.
Усунутий стрічковий стібок
- Витягнутий перекручений стібок - найчастіше використовується для вишивання стеблинок рослин. Голку з стрічкою потрібно витягнути на лицьову сторону, а стрічку перекрутити кілька разів, а після протягнути на виворітну сторону. Для виконання елемента »Ялинка» також можливо використання перекрученого стібка.
Перекручений витягнутий стібок
- Обвитий прямий стібок - голка з стрічкою витягується на лицьову сторону роботи і виконується прямий стібок. Після цього голка з стрічкою проводиться зверху вниз під прямим стібком, причому зробити це кілька разів, до повного заповнення довжини відрізка. При цьому тканина не захоплюється.
Обвитий прямий стібок
- Позначка зигзагом - за допомогою цього красивого, але дуже простого виду шва можна швидко виконати цілу масштабну квіткову композицію, додавши до отриманого зображенню квіток малюнки стебел і листя.
Спочатку потрібно відрізати стрічку потрібної довжини і намалювати на ній зигзаг за допомогою простого олівця або крейди. Далі ниткою муліне на стрічці виконати стежки »Голку вперед» по наміченої лінії, а потім потягнути за нитку, і стягнути стрічку. Вийде гофрований мотив, з якого потім складається кільце і зшивається - це і є сформований квітка. А його серединку можна прикрасити бусинкою, паєтками або бісером.
Шов »Позначка зигзагом»
- Позначка, стягнута по центру - даний вид стібка виконується безпосередньо на тканини вироби, хоча цілком можна зробити і окремі елементи, а потім пришити їх в потрібних місцях роботи. Цим швом можна виконати витончені дрібні трояндочки, або зробити гарне обрамлення вишитій стрічками картини.
Як і в попередньому вигляді шва, на стрічці потрібно зробити шов »Позначка», а після цього просто стягнути нитку і зшити центр утворилася трояндочки. В середині можна пришити бісер або намистинку.
Шов »Стягнута по центру намітки»
- Стібок »Французький вузлик» - за допомогою цього дрібного елемента найчастіше роблять серединку квітки або заповнюють порожній простір композиції. Голку з стрічкою потрібно витягнути на лицьову сторону. Натягнути стрічку вільною рукою, а потім оповити нею голку 2 - 3 рази таким чином, щоб нитки не перекривали один одного. Потім голку встромити в тканину і витягнути на виворіт, а потім злегка затягнути вузлик і закріпити його. Кожен французький вузлик фіксується окремо з виворітного боку.
Стібок »Французький вузлик»
- Колоніальний вузол - дещо схожий на французький вузлик, однак відрізняється тим, що стрічку навколо голки обертають в перекрученому вигляді, і після цього затягують і фіксують.
Стібок »Колоніальний вузол» (рис. 1)
Стібок »Колоніальний вузол» (рис. 2)
- Витягнуті стежки - з їх допомогою можна виконувати дрібні флористичні елементи - стилізовані зображення стебел і бутонів квітів.
Витягнутий стібок з прікрепкамі
- Шов »Прямий стібок з прікрепкамі» - виконується досить просто: на лицьовій стороні простягається досить довгий відрізок стрічки, які згодом фіксується дрібними прікрепкамі, що перетинають основну стрічку на різній відстані (можна зробити часті або рідкі прікрепкі - за бажанням).
Прямий стібок з прікрепкамі
- Шов »Сіточка» - дуже простий вид шва, який також називають "настилом». З його допомогою можна виконати великі елементи, а також заповнити фон вироби. Також за допомогою шва »Сіточка» можна зробити стилізовані зображення хатинки, будинки, криниці, огорожі або зробити плетену поверхню кошики.
Шов »Сіточка» (зразок)
- Роза зі скрученого стрічки - являє собою окремий елемент вишивки стрічками, який використовується тільки в даному виді рукоділля. Даний елемент роблять вручну з тонкої стрічки, а далі пришивають до тканини.
Роза зі скрученого стрічки
- Набивної бутон троянди - стрічку, втягнути з голку, скрутити в тугу спіраль, а після зробити петельку на тканини, що допоможе згорнути стрічку вже в подвійну спіраль. Далі з отриманої спіралі сформувати троянду, і прикріпити її в декількох місцях до тканини основи роботи.
Об'ємні троянди з атласних стрічок
- Опуклий бутон - можна виконувати безпосередньо на тканини. Спочатку в основу пришивається велика намистинка, а після на її основі починається формування бутона троянди, в процесі якого кожен відрізок стрічки необхідно працювати під намистинку, і так поступово просуватися по колу.
Опуклий бутон троянди
- Вузол »Рококо» - також є одним з дрібних елементів, які можуть використовуватися для виконання основи квітки або зашити вільний простір. З дрібних вузликів »Рококо» можна сформувати гілку бузку або мімози з тонких стрічок.
Вузол »Рококо» (схема)
- Прямий, об'ємний стібок - цей вид шва використовується для того, щоб надати елементам вишивки об'ємні форми. Застосовується найчастіше для виконання флористичних мотивів - стовбурів дерев, гілок, стебел рослин і трав.
Прямий об'ємний стібок
- Петелька з прікрепкой і прямим стібком - може використовуватися як для формування бутонів квіток, так і в якості окремого декоративного елемента.
Петелька з прікрепкой і прямим швом
- Бутон - найчастіше формують з широких шовкових стрічок. Бутони можна використовувати як в якості самостійних елементів, так і в складі єдиної композиції вишивки.
Бутон троянди зі стрічок
- Скользящий стібок - даний вид шва може бути використаний в різних видах вишивки, тому він є універсальним. У вишивці стрічками за допомогою змінного стібка можна виконати стебла рослин, гілки дерев, виноградну лозу і багато інших витіюваті елементи.
Скользящий стібок (схема)
- Скользящий стібок з колоніальним вузлом - найчастіше використовується у вигляді окремого декоративного елемента або для обрамлення роботи.
Скользящий стібок з колоніальним вузлом (схема)
- Квітка з петельок - є одним з базових елементів у вишивці стрічками. Виконати його нескладно, якщо керуватися такою схемою.
Тамбурний шов »Квітка з петельок» (схема)
- Стібок »Бант» - можна виконати двома способами: вручну - сформувати бант, а потім пришити його до основи або вишити бант відразу на тканині.
Формування банта зі стрічки вручну
- Стібок »Колосок» - може використовуватися як для виконання окремих декоративних елементів (колосків), так і для оздоблювальних робіт і виконання візерунків на виробі.
Шов »Колосок»
- Критський стібок - являє собою один з варіантів шва »Полупетелька з прікрепкамі зигзагом», тому що всі наступні петельки кріпляться за попередні.
Критський стібок
- Стібок »Зигзаг» - один з найпростіших стібків, доступних навіть для початківців. Виконується кількома способами, в залежності від типу використання.
Стібок »Зигзаг»
- Стібок »Ялинка» - в цілому схожий на "Полупетельку з прікрепкой», проте кроки між петельками потрібно робити рідше, з - за чого вони виходять витягнутими.
Стібок »Ялинка»
- Розетка з ланцюжків - на початку візерунка голку зі стрічкою необхідно вивести на лицьову сторону роботи. Далі зробити прокол трохи лівіше і вивести голку нижче точки виходу стрічки. Після цього сформувати петельку, а для цього підкласти стрічку під вістря голки.
Після цього голку протягнути під стрічку близько до місця її першого виходу і притягнути. Далі зробити прокол правіше здійсненої петлі і повторити всі наступні петлі таким же чином.
Тамбурний шов »Подвійна ланцюжок» (або "Розетка з ланцюжків»)
За допомогою всіх цих швів, стібків і декоративних елементів можна буде виконувати вишиті стрічками вироби різного рівня складності. Навіть початківці умільці зможуть самостійно освоїти різні елементи вишивки стрічками і стати справжніми професіоналами.
Вишивка стрічками »Братки»