- пластиліновий театр
- Пізнавальні ігри
- вивчаємо кольори
- пластилінові фантазії
- Пластилінова кулінарія
- Вправи для маленьких пальчиків
- Кілька порад, як зробити заняття ліпленням ще більш захоплюючими
зміст:
Загальновідомо, що заняття ліпленням розвивають дрібну моторику, просторове мислення, фантазію. Ось тільки не всі діти вміють і люблять ліпити. Якщо ваш малюк виявився байдужий до пластиліну, не засмучуйтеся. Крім ліплення грибів і катання ковбасок, знайдеться чимало інших способів застосування цього чудового матеріалу. Запропонуйте дитині то, від чого він напевно не відмовиться - просто пограти.
До змісту
пластиліновий театр
Знайомство дитини з пластиліном може відбутися в 8 місяців, а може і після двох років. Але, в будь-якому випадку, почнеться воно, швидше за все, не з самостійної ліплення, а з спостереження за вашими діями. Малюк буде замовляти виготовлення нових і нових фігурок, з задоволенням м'яти ваші найвдаліші вироби, намагатися при нагоді з'їсти шматок пластиліну або закинути його подалі.
А ліпити доведеться батькам. І не просто ліпити, а з ентузіазмом, радістю і здивуванням витягати з брусочки-будиночка кошеня або мишку (або змію, якщо ліплення - не ваш коник). На щастя для багатьох батьків, особливих художніх талантів не потрібно. Створені фігурки повинні бути прості настільки, щоб в найближчому майбутньому повторити їх було під силу і дитині. А ось акторські навички доведеться розвивати. Добре якщо виліплена звірятко, на радість малюка, заспіває йому пісеньку, розповість про своє життя або сама буде задавати питання.
Коли дитина освоїться з такою незвичайною іграшкою, можна розіграти сюжет відомої казки, виліпив всіх її персонажів. Причому ліпити краще по ходу казки. Наприклад, разом з малюком кличете: "Кішка! Іди тягти ріпку" - і одночасно виліплює фігурку кішки.
З часом дитина може стати повноправним актором у вашому театрі і, можливо, він сам захоче придумувати і створювати фігурки ляльок.
До змісту
Пізнавальні ігри
Якщо ваша дитина - шанувальник всіляких розвиваючих ігор, йому напевно сподобаються пропоновані заняття. Багатьом дітям об'ємні пластилінові допомоги здадуться навіть цікавіше і зрозуміліше настольно-друкованих ігор.
Зберіть за столом іграшкових звірів і зліпите для них відповідний корм. Кілька таких ігор, і дитина без праці запам'ятає, що овечка любить траву, півник - зернятка, а кішка - рибу.
Інша справа можна присвятити ліплення чоловічка. Зробіть тулуб-ковбаску, прикріпіть до нього кульку-голову і зупиніться. Нехай малюк радить, що ще виліпити, чи вистачить однієї руки, куди прикріплювати ногу. Якщо дитина не може підказати, дорослий повинен сам промовляти - що він робить, навіщо. Вивчаючи будову тіла, не забудьте і про частинах особи. Виліпити очі, ніс, рот, вуха. Нехай дитина сама розставить їх на голові або вкаже вам, як це зробити.
Зліпити площинні та об'ємні геометричні фігури. А потім покажіть, як за допомогою декількох додаткових деталей куля стає яблуком, а кілька трикутників - пелюстками квітки. Старша дитина зможе і сам викладати з плоских фігур картинки.
Ще одна чарівна гра - ліпити не просто статичні фігурки, а їх перетворення. Щоб залучити малюка в ігровий процес, попросіть його "нарвати листочків", відщипуючи шматочки пластиліну і погодувати зліплена вами гусеницю. Кожен протягнутий дитиною листочок гусениця "з'їдає", стаючи довше і товщі. А потім продемонструйте, як вона ховається в кокон і після виходить з нього метеликом (метелика ліпити потрібно якомога швидше). Не менш захоплюючими будуть і перетворення зростаючого із зернятка квітки або метаморфози жаби.
Якщо ваші заняття тривають досить довго і дитина не прагне руйнувати все вироби, пограйте в узагальнення. Розкладіть все зліплені фігурки за категоріями - транспорт, їжа, тварини. Якщо малюкові сподобається, наступного разу запропонуйте йому самому розсортувати на дві групи фрукти і овочі, відокремити їстівне від неїстівного або домашніх тварин від диких.
Дитині, довгий час спостерігав за ліпленням, під силу пограти в загадки. Повідомте малюкові, що ви зараз зробите тварина (їжу, транспорт, квітка), і нехай він здогадається, кого саме ви створюєте перш, ніж фігурка буде закінчена.
До змісту
вивчаємо кольори
Якщо малюк ще не знає кольору, під час ліплення (як і під час усіх інших ігор та занять), постійно називайте їх: "З червоного пластиліну зліпимо яблуко. Тепер дай мені шматочок зеленого пластиліну, це буде листочок ..."
Хороший пластилін дозволить здивувати навіть дитини, впевнено орієнтується у всіх кольорах веселки. Візьміть 5 невеликих шматочків червоного, жовтого, синього, чорного, білого кольорів. З їх допомогою ви зможете побудувати всю колірну палітру (перш ніж демонструвати щось малюкові, перевірте, чи дійсно пластилін при змішуванні дає правильний колір). Спочатку з'єднувати попарно основні кольори і покажіть, як в ваших долонях строкаті двокольорові грудочки перетворюються в зелений, оранжевий і фіолетовий кульки. Домішки білого і чорного додадуть в палітру більш світлі і темні відтінки. Разом з дитиною поекспериментуйте з різними сумішами і пропорціями. Малюкові досить буде розкласти різнокольорові кульки на пластиковій тарілці. З дитиною постарше наліпити шматочки пластиліну на картон і з'єднайте лініями кожен колір з тими квітами, що брали участь в його отриманні.
Розкажіть і продемонструйте малюкові, що якщо перемішати всі кольори, вийде шматочок некрасивого, брудно-сірого або коричневого кольору. Щоб цього не сталося, нехай в кінці кожного заняття дитина допомагає вам розібрати пластилін за кольорами.
До змісту
пластилінові фантазії
Результатом перших спроб дитини щось зліпити, швидше за все, виявиться щось "незрозуміле-чудное". І не біда. Придумайте назву цієї істоти. Зліпити йому їжу, іграшки, а потім і друзів. Такі ігри хоч і не вчать ліпити, зате розвивають фантазію, свободу творчості.
Дитині, що починає шукати своє місце серед людей, будуть корисні соціальні ігри. Ліпіть цілі сім'ї звірів, чоловічків або фантастичних істот. Розігруйте з ними різні ситуації. Такі ігри допоможуть ненав'язливо продемонструвати малюкові недавній конфлікт, відрепетирувати майбутній похід в гості, навчити знайомитися і спілкуватися з дітьми. Управляти всіма героями може дорослий, але краще, якщо і дитина візьме на себе якусь роль.
До змісту
Пластилінова кулінарія
Перш ніж ліпити щось самому, дитині необхідно навчитися виготовляти ковбаски і кульки, розрізати їх ножем, перетворювати кульки в коржі. Просто так це робити нецікаво. А ось приготування разом з мамою різних страв - захоплююче заняття.
Кроха може нарізати бутерброди з зліплених дорослим хліба і сиру. Або розплющувати грудочки-заготовки, щоб вийшли коржі для торта. Доручіть дитині катати маленькі кульки цукерок або ягід, ковбаски сосисок. Напевно дитина захоче брати участь і в оздобленні страв. Пластилінова їжа послужить реквізитом для ігор в магазин, кафе. Або стане частуванням прийшли в гості лялькам і звірам. Такий пластиліновий обід - хороший привід дати маляті першу виставу про дробах і розподілі (пирога або торта), навчити порівнювати (кількість гостей і кількостей бутербродів), попрактикуватися в додаванні і вирахуванні.
До змісту
Вправи для маленьких пальчиків
Користь пластиліну для дрібної моторики полягає в самій ліплення, а не в її результаті. Важливо, щоб малюк м'яв пластилін, відривав від нього шматочки, катав їх між долонями. І, звичайно, простіше за все домогтися від крихти виконання цих дій в ігровій формі.
Сховайте в шматку пластиліну "скарб" - маленьку іграшку, обгорнуту для збереження фольгою. Нехай малюк знайде її. Згодом ускладніть завдання, використовуючи більшу кількість пластиліну і іграшку меншого розміру.
Робіть на пластилінових коржиках відбитки різних пластмасових іграшок, черепашок, монет. Коли дитина підросте, такі відбитки можна буде заливати гіпсом, отримуючи цікаві вироби.
Візьміть маленького пластмасового пупса і запропонуйте малюкові відщипувати шматочки пластиліну і "одягати" ляльку. Можна заліплювати і інші іграшки. Або використовуйте картинку на картоні, якій потрібно додати відсутні деталі - пластилінові листочки дереву, візерунок на крила метелика, дорогу для машинки.
Розкачайте шматок пластиліну і використовуйте його як поверхня для малювання і письма. Або запропонуйте дитині викласти візерунок з крупи, квасолі, макаронів різної форми.
Можливо, маляті сподобається не ліпити, а збирати фігурки з заготовок. Мама ліпить кульки - дитина складає з них снігову бабу.
Пластилін стане в нагоді і для скріплення природних матеріалів, клаптиків, сірників. Ви і самі здивуєтеся, як легко навчити навіть однорічного малюка створювати цілком впізнавані вироби. Утикана зубочистками ковбаска пластиліну абсолютно точно схожа на їжачка. Якщо замість зубочисток увіткнути дві пари насіння клена - вийде бабка. Ракушка і два сірники-антени перетворять шматочок пластиліну в равлика.
Кілька порад, як зробити заняття ліпленням ще більш захоплюючими
- Ліпити можна не тільки з пластиліну. Запропонуйте дитині попрацювати з солоним тістом, глиною, воском, масою для моделювання, пластикою, кульковим пластиліном. Кожен новий матеріал подарує особливі тактильні відчуття і незвичайні можливості для творчості.
- Разом з пластиліном купуйте і необхідні інструменти: формочки, стеки, качалку. Вони не тільки внесуть різноманітність у процес ліплення, а й полегшать малюкові багато завдань. За допомогою качалки дуже просто розкачати пластилін в рівний пласт. А розрізати його стеком краще, ніж розривати руками.
- Дозвольте використовувати в іграх з пластиліном і інші матеріали - намистини, гудзики, палички, камінчики, черепашки, обрізки кольорового паперу, фольгу.
- Відвідайте музей спеціально заради представлених там скульптур. Гуляючи по місту, звертайте уваги дитини на пам'ятники. Не менш корисно буде сходити і на виставку прикладного мистецтва, вивчити вироби з глини та інших подібних матеріалів.
* * *
Можливо, захопившись іграми з пластиліном, малюк полюбить цей матеріал, і незабаром сам вже буде створювати машини, звірів, людей. А може бути, ліплення так і залишиться для дитини нецікавим заняттям. Але завдяки іграм (запропонованим в статті і тим, що ви придумаєте разом з малюком) куплений набір пластиліну НЕ буде припадати пилом на полиці, а принесе чимало користі і радості.