- Історія появи ляльки-мотанки
- Мотанки та древні магічні обряди
- Що потрібно знати, щоб самостійно зробити сакральний оберіг
- Де купити ляльку-мотанку
Це один з найдавніших символів, який сотнями і навіть тисячами років супроводжував наших предків. Ляльку-мотанку мати клала у колиску дитині, в скриню з рушниками і сорочками, коли дочка заміж виходила. Мотанка оберігала і оберігає оселі українців. Мовчазна лялька зберігає таємниці цілого роду, адже переходить з покоління в покоління, від матері до дитини.
Історія появи ляльки-мотанки
Чи не одну тисячу років назад лялька-мотанка увійшла в життя наших предків. Ще в давнину матері загортали в тканину шматочок м'якого хліба і давали дитині. Називали це «лялькою». Ній дитини заспокоювали, до того часу поки не винайшли соски-пустушки. Згодом, коли дитина підростав, йому потрібно було чимось бавитися. Ось примотували до «ляльці» ще шматочок тканини у вигляді спіднички. У такий ляльки могло і не бути рук. І що важливо, у мотанки не було і немає ніг.
Мотанку робили зі старого одягу - спідниць, вишитих сорочок членів сім'ї. Створюючи ляльку, жінка вкладала в неї щирі почуття. Робили її на щасливу долю, міцне здоров'я чи шлюб. Тому вважається, що у ляльки сильна енергетика, і вона здатна оберігати. Як окремої людини, так і весь будинок. Тому часто її вішали над дверима. Також ставили на покуті.
Джерело фото: sumno.com, автор - Тетяна Білокрилец.
На території нашої країни ляльки-мотанки були поширені на Наддніпрянщині. Нині це території Київської, Полтавської та Черкаської областей. Однак відома мотанка з хрестом замість обличчя, найімовірніше, прийшла до нас з Азії, де теж були поширені такі ляльки.
Мотанки та древні магічні обряди
Такий оберіг з сильною енергетикою, звичайно ж, використовували і зараз використовують в різних обрядах. Деякі з них навіть можна назвати магічними. Тому мотанку і роблять без обличчя. Адже наші предки вірили, що маючи очі або рот, мотанка могла уособлюватися з дитиною, який з нею грав. А отже - і прив'язати до себе його душу. А це вважалося дуже бажаним, адже могло використовуватися з недобрими намірами. Тому замість обличчя у ляльки-мотанки хрест - символ сонця.
Важко повірити, але навіть звичні для сільської місцевості опудала - це теж давні обереги. Те ж стосується і опудала, яке спалюють на Масляну. Ці та інші символи, що оточують нас, мають відношення і до маленьких Ляльки-мотанки, які оберігають наш сімейний затишок, благополуччя, здоров'я. Сакральне значення для наших предків мали і інші предмети, які ми зараз сприймаємо як іграшки. Більше про них можна прочитати в матеріалі « Іграшки, зроблені в Україні. Пограємо? ».
Джерело фото: chask.net.
Мотанки, які мати передавала своєї дочки, дівчина після заміжжя брала в свій новий будинок. Їй дозволялося і далі грати з ляльками. Наші предки вважали, що так швидше у молодої пари народяться діти. Коли немовля з'являвся, мати клала у колиску ляльку, яка оберігала вже нового нащадка роду.
Іноді ляльки-мотанки робили і з конкретною метою. Наприклад, щоб викликати дощ у посуху. Або для гарного врожаю. Також був цікавий звичай робити 12 маленьких мотанок і одну велику. Кожна уособлювала якусь хворобу. Робили їх, щоб уберегти людину від недуги. Часто в середину ляльок клали цілющі трави від хвороб і давали грати дітям. Зазвичай такі ляльки, після того, як вони виконували свою місію, спалювали.
Хоча лялька-мотанка асоціюється з добром і позитивною енергетикою, були і такі, які робили зі злим умислом. Таке явище спостерігалося, зокрема, на Гуцульщині (Галичина, Буковина і Закарпаття). Яскраво це показано в культовому фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Більше про цю стрічку і інших фільмах, що знімалися на території України, читайте в матеріалі « А у нас кіно знімали: де в Україні створювали знамениті фільми ».
Одна з давніх традицій, пов'язана з ляльками, збереглася і понині. Практично кожному з нас доводилося бачити на капоті машини молодят красиво вбраних ляльок. Зараз, правда, вважають за краще просто квіти або американських ведмежат Тедді.
Джерело фото: euphoria.lviv.ua.
А в давнину ляльку прив'язували до підводи, на якій їхали молоді до церкви на вінчання. І ця мотанка була особливою: ляльки зображували чоловіка і жінку. Однак руки у них були загальними.
Джерело фото: pustunchik.ua.
Це символізувало любов і злагода в майбутнього подружнього життя. Адже з моменту вступу в шлюб жінка і чоловік ніби ставали одним цілим.
Що потрібно знати, щоб самостійно зробити сакральний оберіг
З огляду на те, що лялька-мотанка сакральний оберіг, до її створення потрібно підходити з гарним настроєм і чистими думками. А для її виготовлення знадобляться речі, які знайдуться в кожному будинку: кілька шматочків тканини (для головки - біла), нитки (для волосся - муліне), шматочок поролону, вати.
Джерело фото: pustunchik.ua.
Поролон обворачіваем білою тканиною, зав'язуємо ниткою. Ниткою іншого кольору обв'язуємо голову, створюючи сакральний хрест.
Джерело фото: pustunchik.ua.
Далі беремо тканину, яку приготували для спідниці. Вона може бути різнокольоровою, щоб наша мотанка вийшла яскравою. Цю тканину, зібравши в складки, обмотуємо навколо ляльки. Не поспішайте обрізати нитку. Нею потрібно обмотати талію від голови. Цією ниткою в процесі можна примотати і фартушок для нашої ляльки.
Джерело фото: pustunchik.ua.
Далі робимо руки. Для цього шматок тканини потрібно обмотати ниткою. Руки прімативаем до тіла ниткою хрест-навхрест.
Джерело фото: pustunchik.ua.
Для волосся беремо нитки-муліне. З одного боку розрізаємо, з іншого - на місці розділу зав'язуємо нитку. Кріпимо волосся, прімативая їх ниткою до шиї.
Джерело фото: pustunchik.ua.
У берегині повинні бути коси, також лялечки можна зав'язати стрічку на голову або зробити віночок. Прикрасити мотанку можна і намистом і взагалі всім, що підкаже фантазія.
Джерело фото: pustunchik.ua.
Однак варто пам'ятати, що ляльку-мотанку категорично не можна проколювати голкою, шпильками і взагалі щось пришивати. Адже тоді весь сенс мотанки втрачається.
Де купити ляльку-мотанку
Ляльку-мотанку можна зробити самостійно, а можна і під наглядом досвідченої майстрині. Зазвичай такі майстер-класи обходяться досить дешево, адже платити треба тільки за матеріали, які використовуються. В останні роки вони стали досить популярними.
Часто майстрині влаштовують майстер-класи або продають мотанки на ярмарках, де збирають кошти для військових, які перебувають в зоні АТО.
Джерело фото: culturno.te.ua.
Потрапити на майстер-клас з виготовлення мотанок можна мало не в кожному музеї України. Варто просто стежити за анонсами закладів. Зокрема, навчитися робити мотанку можна в етнокомплексе «Українське село» .
Де знаходиться: село Миколаївка, Київська область.
Вартість майстер-класу: договірна.
А ще в музеях часто експонують ляльки-мотанки відомих майстринь. Одна з них - Варвара Мацелла. Майстриня з Київщини присвятила останні десятиліття створення мотанок. У 1930-х роках, коли Варвара була ще маленькою дівчинкою, у неї не було іграшок. Тільки одну солом'яну ляльку з кам'яними ручками подарувала їй хрещена. І лялька розбилася. За створення мотанок майстриня взялася вже в 1980-х роках, на пенсії. Її роботи виставляються в музеях не тільки України, а й світу.
Джерело фото: qha.com.ua.
Ляльки-мотанки - популярний сувенір. Ціни на такі обереги варіюються. Мотанка може коштувати і 20 гривень, і 600. Все залежить від матеріалу, з якого виготовлена мотанка, яким майстром вона зроблена. Якщо лялька прикрашена атласними стрічками, мереживом, шовком, то і ціна буде відповідною.
Авторську ляльку-оберіг можна купити в Обухові, в магазині «Дизайн». Фахівці відзначають: ідентичних ляльок не роблять, кожна по-своєму індивідуальна. Ляльку можна купити як безпосередньо в магазині, так і замовити онлайн на сайті. На виготовлення авторської ляльки майстриня може витратити і 5 днів, і цілих два тижні!
Джерело фото: netherlands.mfa.gov.ua.
Де знаходиться: Київська область, місто Обухів, вулиця Київська, 119.
У Дніпре і Києві сакральні обереги можна купити в «Етнодоме». А також підібрати для себе національний одяг і прикраси для будь-якого урочистої події.
Де знаходиться: місто Київ, вулиця Верхній Вал, 58/28; місто Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 22.
Зазвичай майстрині співпрацюють з сувенірними крамницями. Тому оберіг можна купити в магазинчиках або онлайн в мережі Інтернет. Зокрема таким чином можна знайти сторінки майстринь: Оксани Богуміл, Тетяни Білокрилец. Також твори майстринь можна з легкістю знайти в онлайн-спільнотах майстрів хенд-мейд в соціальних мережах.
Тому якщо ви хочете здивувати рідних чи друзів оригінальним подарунком або придбати сакральний оберіг для свого будинку, то лялька-мотанка - це кращий вибір. Саме вона уособлює мудрість століть, є національним надбанням, з історією якого повинен бути знайомий кожен українець. І не думайте, що дарувати мотанки друзям-іноземцям не можна. Не тільки можна, а й треба! Щоб поділитися з ними частинкою нашої історії і культури.
Якщо стаття сподобалася, розкажіть друзям :)
Пограємо?