Мистецтво ажурного вирізування з паперу за готовими шаблонами і трафаретами прийшло до нас з глибини століть. Японські і китайські майстрині, користуючись спеціальними шаблонами і схемами, могли створювати найтонше паперове мереживо. У слов'янській культурі цей вид рукоділля отримав назву «витинанка» - від білоруського слова «витинать», тобто «вирізати». Витинанка - це мистецтво вирізання візерунків, букв і цифр з паперу з використанням заздалегідь заготовлених трафаретів. Стародавні слов'яни часто прикрашали свої будинки візерунками і серветками з паперу. Витинанки вважалися оберегом, що приносить в дім щастя.
Картинки-вирезалкі крім приємного проведення часу можуть мати ще й практичне застосування: за допомогою цієї техніки можна робити найрізноманітніші декоративні елементи, від новорічних листівок до тематичних панно і написів. Вирізка починається з підбору в інтернеті потрібного шаблону - там знайдеться все: і серветки у формі овалу або трикутників, різноманітні кола, шаблони для чайника і гуртки, і трафарети букв алфавіту, і роздруківки хмар, і хмаринки, і силуети людей, і дитячі долоньки, і контур яблука або місяці. За допомогою цих шаблонів можна зробити симетричне зображення, або повторюваний орнамент.
Для того щоб оволодіти мистецтвом художнього вирізання з паперу, початківець майстер спочатку повинен підібрати відповідний трафарет. В інтернеті представлена величезна кількість схем для витинанки, потрібно всього лише вибрати відповідну і роздрукувати. Для перших дослідів підійде звичайна офісний папір формату А4. Головне, щоб вона не була занадто тонкої. Ті, хто непогано малює, можуть виготовити шаблони для витинанки самостійно.
Головний інструмент початківця майстра - звичайний канцелярський ніж. Зазвичай ніж застосовується для того, щоб прорізати найдрібніші деталі, наприклад, в витончених паперових серветках. Якщо виготовлений з паперу шаблон не містить дрібних деталей, можна обійтися без ножа і працювати гостро заточеними манікюрними ножицями. Починати роботу рекомендується з найбільших деталей зображення, поступово переходячи до більш дрібним.
Досвідчені майстри створюють з паперу цілі сюжетні картини. Новачкам же краще всього почати з найпростішої роботи: вирізання з паперу букв і цифр по готовому трафаретом. Трафарети можна знайти в інтернеті або виготовити самостійно. Така художньо виконаний напис послужить оригінальним декором до свята. Наприклад, можна вирізати за шаблоном красиву напис «З Новим роком!» Або «8 Березня».
Ажурна вирізання з паперу, схеми
Під час виконання витинанки потрібно працювати строго за трафаретом і ретельно стежити, щоб ніж не заходив за лінії мальованого шаблону. Витинанка вимагає посидючості і терпіння. Набравшись досвіду на простих шаблонах, можна переходити до створення більш складних робіт. Замість готових трафаретів можна придумати свої власні, головне - заздалегідь продумати, які фрагменти зображення будуть вирізані, а які залишаться на аркуші паперу.
Для початківців майстрів в інтернеті доступні найрізноманітніші схеми витинанок. Найбільшою популярністю користуються такі сюжети:
- Трафарети новорічних витинанок: ажурні ялинки та ялинкові кулі з паперу, зображення Діда Мороза, зимові пейзажі, з дитинства знайомі сніжинки. Така робота прекрасно прикрасить вікно в новорічне свято і допоможе створити святкову атмосферу.
- Великодні мотиви: зображення великодніх зайчиків і курочок, а також ажурні великодні яєчка.
- Листівки в техніці витинанки, присвячені різним календарних свят (8 Березня, 23 Лютого, День закоханих). Виготовлення святкової листівки в цій техніці - відмінна ідея для спільної творчості разом з дітьми.
- Зображення тварин і птахів.
- Зображення квітів. Кілька квіткових мотивів можна з'єднати в одну листівку, яка буде оригінальним подарунком для рідних і близьких.
- Пейзажі в техніці витинанки. Пейзажі можуть бути як простими (наприклад, будинок і дерево) сюжетами, так і складними картинами з великою кількістю деталей.
Поради початківцям майстрам
Для того щоб перше знайомство з витинанкою увінчалося успіхом, необхідно враховувати наступні рекомендації:
Набравшись досвіду у виконанні двомірних ажурних картин з паперу, можна переходити до вирізання об'ємних композицій. Вирізання об'ємних картин з паперу називається «Кірігамі» . Схема для кірігамі виглядає наступним чином: на аркуш паперу завдано контур малюнка, лінії для вирізання, а також лінії згину. Після вирізання всіх деталей малюнок потрібно зігнути відповідно до схеми, і вийде оригінальна об'ємна композиція. У цій техніці часто виконують вітальні листівки.
Витинанка - оригінальний і цікавий вид рукоділля. Головне - терпіння, і все вийде!
Витинанки та шаблони для витинанок