У сфері свинарства досить часто постає питання визначення середньої ваги свині. Це необхідно для відстеження правильного розвитку зовсім ще молодий особини і якісного набору ваги вже більш зрілих тварин. Для цих цілей існує кілька простих і дуже точних способів, доступних навіть новачкам.
Вага свині залежить від статі, віку, породи та годування особини. Доросла свинка в середньому важить 140-300 кг. Є і рекордсмени, так, наприклад, сама важкий в світі Великий Білл, його вага сягала понад 1 т. А ось найменші поросята - міні-Піги, вони не більше 30 кг. Але в фермерському господарстві таких свиней не розводять і це швидше виняток з правил.
В залежності від уподобань на сьогоднішній день можна вибрати свиню з сальних або м'ясних порід. Для сальних порід характерно прискорене відкладення жиру після настання віку півроку, а ось для м'ясних навпаки, характерний активний приріст м'язової маси.
Але є ще і середній варіант, де жир і м'язова тканина розподілені в рівних кількостях. До такого типу відносять мясосального породи.
Середня вага свині залежить від її виду. Так, наприклад, маса кнура породи українська степова досягає 350 кг, а ось в'єтнамської всього 100-140 кг. Вага маток варіюється в межах 220-250 кг.
А от вага поросяти безпосередньо залежить від способу його годування та харчування самки під час вагітності. При правильному і регулярному годуванні свині живильним і якісним комбікормом, порося з'явиться на світло масою 1-1,5 кг.
Не менш важливо грамотно підійти і до питання годування новонародженого. У перший час порося годується молоком матері, тому основний упор необхідно робити на її харчування.
Однак вже після досягнення 3-х місячного віку порося харчується самостійно і можна починати його безпосередній відгодівлю. При дотриманні всіх правил вже за 2-3 місяці приріст маси може скласти до 100 кг, а середня вага свині у віці понад 5 місяців становить 80 кг.
до змісту ↑
Визначення живої ваги свині в домашніх умовах
У великих фермерських господарствах процес зважування спрощений за рахунок придбання електронних ваг. Але що ж робити, якщо свині розводяться на зовсім невеликій фермі або для особистого користування? Безумовно, досвідчений фермер навіть на око здатне визначити скільки важить свиня. Однак, в більшості випадків необхідні виміри з точністю до кілограма. І для таких випадків в арсеналі свинарів є кілька перевірених способів як визначити вагу свині без ваг.
Способи виміру живої ваги свиней:
Таблиця. У таких таблицях вказана маса в залежності від обхвату грудної клітки на рівні лопаток і довжини тіла. Для цього треба просто провести необхідні заміри за допомогою стрічки або будь-якої м'якої тасьми і скористатися готовими даними. Тіло вимірюється від потилиці до основи хвостика. Нижче представлена таблиця ваги свиней.
Таблиця ваги свиней
Свинку треба поставити прямо, голова не повинна підніматися, а дивитися перед собою. При вимірі обхвату грудей допустима невелика похибка, проте не більше 1 см. Тасьму для виміру не варто натягувати або навпаки занадто послаблювати, вона повинна вільно охоплювати тіло. Після отримання необхідних даних необхідно скористатися таблицею. На перетині показників і буде вказано приблизна маса.
Формула. Але як дізнатися вагу свині, якщо такий таблиці немає під рукою? В цьому випадку можна скористатися формулою, за якою і розраховані дані в таблиці. Формула для підрахунку:
М = 1,54 * Х + 0,99 * К - 150де:
- М - маса;
- Х - обхват грудей;
- К - довжина тулуба.
Це основні способи вимірювання.
Для маленьких поросят характерно визначення по місяцях.
Але це дуже приблизні підрахунки і не дають точних результатів. Вважається, що при народженні порося повинен важити до 1 кг. Через місяць маса досягає 8-9 кг. У 3 місяці - 25 кг, в 4 місяці - до 60 кг, в 5-6 місяців - орієнтовно близько 80 кг, в 7 - доходить до 100 кг, і вже в 10 місяців свиня в середньому набирає до 150 кг.
Існують ще формули розрахунку ваги по категорії вгодованості свині:
- для сальних порід - М = (К * Х) / 142;
- для мясосальних порід - М = (К * Х) / 156;
- для м'ясних порід - М = (К * Х) / 162;
Визначення ваги чистого м'яса на виході
Не настільки важливо знати вагу свині у живій еквіваленті, скільки м'яса і сала після забою, а саме кінцевої продукції. Після оброблення в середньому втрачається близько 30-35% продукції. Втрати за рахунок внутрішніх органів, сала і голови.
Треба врахувати, що особина до 100 кг зберігає близько 70% ваги, а ось близько 200 кг вже більше 80%. Саме тому фермери намагаються якомога більше відгодувати тварин перед забоєм.
Внутрішні органи також йдуть на продаж, загальна маса яких становить близько 3 кг, половина цієї ваги доводиться на печінку.
Оброблення і забій свині грають дуже важливу роль в свинарстві. Якщо не достатньо досвіду і знань, то з цим питанням краще звернутися до професіоналів. У забої є певна послідовність дій і ряд правил, яких треба дотримуватися.
В іншому випадку можна пошкодити все м'ясо, і воно буде не придатне не тільки на продаж, але і для особистого споживання. А при неписьменної обробленні можна просто втратити критично велика кількість чистого м'яса, аж до 20% втрати. Що безсумнівно згубно позначиться на прибутку і рентабельності всього заходу.
Як видно, для визначення ваги свині зовсім необов'язково мати дорогі спеціалізовані прилади. З цим завданням під силу впоратися будь-якому починаючому фермеру.
Читайте також:
Але що ж робити, якщо свині розводяться на зовсім невеликій фермі або для особистого користування?Але як дізнатися вагу свині, якщо такий таблиці немає під рукою?