Окситоцин - незвичайний гормон, що виробляється в гіпоталамусі людського мозку. Саме він відповідає за почуття емпатії, що виникає у людей при спілкуванні. Окситоцин також вважають головною рушійною силою материнського інстинкту. А недавно біологи з Університету Хайфи виявили ще одне, діаметрально протилежне, властивість окситоцину, - виявляється, він викликає дратівливість і заздрість.
У любові і ненависті - один витік. фізіологічний
У жіночому організмі окситоцин особливо активно виробляється після народження дитини, і, по суті, є хімічною складовою материнського інстинкту. Вчені давно намагалися з'ясувати, чи можна впливати на поведінку людей, штучно підвищуючи концентрацію окситоцину в організмі.
Читайте також " Над водіями тяжіє спадковість? "
Одночасно провели і інші досліди - на гризунах. У щурів і мишей підвищення рівня окситоцину в крові призвело до прояву менш приємних рис характеру: тварини ставали агресивними.
Ізраїльські вчені продовжили вивчення впливу окситоцину і провели двоетапний досвід за участю 56 добровольців. Учасників експерименту розділили на дві групи. Перша отримувала додатковий окситоцин на першому етапі і нешкідливе плацебо - на другому. Інша група брала речовини в зворотному порядку.
В ході експерименту вчені створили всі умови для пробудження в добровольцях роздратування і заздрість. Так, випробувані повинні були зіграти з противником в просту гру - вгадати, за який із трьох дверей ховається приз. Виявлені гроші діставалися переможцю. Розмір виграшу в кожному турі змінювався, що мало сприяти накалюванню атмосфери.
Виявилося, що ті з добровольців, хто на момент тесту споживав окситоцин, демонстрували більше агресії і дратівливості, коли вигравав опонент, і не приховували зловтіхи в разі його програшу.
«Підводячи підсумки, можна сказати, що окситоцин є єдиним гормональним перемикачем соціальних емоцій, - говорить керівник дослідження Шимон Шамай-Цурі. - Коли людина відчуває позитивні емоції, гормон робить його більш відкритим для спілкування.
А при негативних відчуттях окситоцин підсилює їх і викликає відповідну реакцію. Зараз ми намагаємося визначити точну роль гормону в управлінні соціальною активністю, і розглядаємо можливість використання окситоцину в якості засобу боротьби з аутизмом ».
Читайте також в рубриці " Наука і техніка "