Я хочу розповісти, як вишивають рушники в південно-східних і центральних областях України.
Взагалі на весілля вишивали кілька рушників, скільки - сказати можу тільки приблизно. Два вишивали для сватів (перев'язували), один на ікону, якій благословляли молодих, один під хліб, і ще два для дружки і дружка. Основний рушник вишивався для молодих, його стелили під ноги, коли вінчалися в церкві, і його - ж вішали над молодими за столом (іноді для столу вишивали рушник окремо).
Зараз, найчастіше, наречена вишиває своїми руками один весільний рушник, для розпису і вінчання, і ні в якому разі не залишає його в церкві. В ідеалі наречена повинна готуватися до весілля, тому заздалегідь повинна вишити собі посаг, в тому числі і рушник з одного краю, а безпосередньо перед весіллям, дошивається інший край - нареченого (див. Малюнок).
Тепер трохи про матеріал:
Зараз зручно використовувати тканину для вишивки з дрібним хрестиком (типу АИДА 14). Розмір тканини в довжину - 2.5-3 метра, завширшки не менше 45-50 см. Ширина визначається повтором малюнка, довжина - кількістю вишивки (середини повинно вистачити, для того щоб помістилися наречений і наречена).
Якщо для рушника використовують тканину без кромки, то підшивають рушник вручну, підгин залежить від тканини - льон або бязь підвертають 2 рази на 0,5 см. Підшиваються, захоплюючи нитку підстави через хрестик, так щоб на обличчя виходив пунктир. З боків вишивки не повинно бути білою облямівки, малюнок повинен бути симетричний.
Для мене це сама нудна частина роботи! Підшиваю обидві коротких боку і одну довгу, другу залишаю для підкоміра, в залежності від малюнка. Зазвичай вишивають хрестиками через дві нитки.
Про саму вишивці рушника:
Рушник вишивають з двох сторін різний, для нареченого і для нареченої (як писалося вище). Загальна тільки оформлення і розмір вишитої частини.
Вишивається рушник в три поверхи:
- перший - дерево роду, і до нього зазвичай дерева з парою птахів
- другий - побажання для нареченого і нареченої
- третій - берегині, і на закінчення вишивається весільний вінок з ініціалами нареченого і нареченої.
Першою вишивають облямівку.
Вона може бути різною - вишита імітує пензлика, або мереживо. Можна мереживо пришити (бажано пов'язане вручну), а можна витеребіть полотно і зробити пензлика. Я вважаю за краще вишивати (див. Рис.).
Потім вишивають дерево роду і чергують його з деревами, де попарно сидять птахи (символ пари), дерева найрізноманітніші, з ластівками, з глиб, найстаріші з невідомими науці звірами, схожими на оленів, але неодмінно під деревом, найпоширеніші зараз з павичами .
наприклад:
Між ними найцікавіше і непоказне на всьому рушник - дерево роду.
Зростає воно з горщика, модифікації різні, має два вузли перший - батьківський, другий - дочірній.
Перші гілки (під центральним батьківським вузлом) - дідусі і бабусі, нареченого або нареченої (залежить від сторони рушника), гілки вниз - померли, вгору - живі. Праворуч - батьки матері, зліва - батьки батька. Верхні гілки - бабусі, нижні - дідусі. На центральному вузлі - крапками - тітки і дядька нареченої (відповідно до стороною одного з батьків), причому, якщо з нижньої сторони - старший за батька (матері), з верхньої - молодше. Для жінок - вишивається трикутник, для чоловіків - квадрат (4 хрестики).
Другий рівень (над центральним вузлом) - батьки. Аналогічно - справа - мати, зліва - батько. Гілки вгору - живі, вниз - померли. Взагалі гілка, за логікою має бути одна, але вишивають чомусь дві (напевно, для симетрії).
Верхній (дочірній вузол) - на ньому точками брати і сестри нареченої (нареченого). Зверху - старші, знизу - молодші. Праворуч - сестри (материнська сторона), ліворуч - брати (батьківська сторона).
Тепер, виходячи з вищесказаного - на малюнку: дерево роду нареченої (петелька), мама у неї сирота (бабуся і дідусь померли - гілки праворуч вниз), батьки батька - живі, у батьків немає братів і сестер (тобто, у нареченої немає тітки і дядька), батько і мати живі, і у неї є старший брат.
На верхньому вузлі у нареченої вишивають петельку, у нареченого - дві зайві клітинки.
А ось на цьому малюнку: дерево роду нареченого, живі всі бабусі (верхні гілки), дідусь з боку матері - помер. У нареченого є одна тітка з боку матері і один дядько з боку батька, матір у нього померла, він наймолодший у сім'ї, після брата і сестри.
Далі у своєму розпорядженні прошву з побажаннями нареченому і нареченій. Вишивають для нареченої троянди - символ краси, лілії - символ непорочності, гвоздики - символ вірності, мак - символ продовження роду. Для нареченого вишивають виноград - як символ багатства, дуб - як символ фортеці, стійкості, сили, об'єднують його з калиною - символом безперервності сімейного життя. Основний мотив оточують невеликими прошвами з скромних узорів підходящої тематики. Лілії обов'язково супроводжує узор, який містить в собі хрест.
наприклад:
Варіантів може бути безліч, це залежить від уяви і бажання вишивальниці. Зразки вишивки можна взяти де завгодно, в книгах, в Інтернеті. Далі вишиваються берегині, це такі невеликі стилізовані деревця в горщиках, хоча є варіанти і без них. Зустрічаються замість деревця, як більш пізній варіант - хрест. Вишивають по обох боках рушники, залишаючи середину для весільного кільця. Весільне кільце вишивають посередині, воно, як правило, вінчається короною, символом вінчання в церкві, по суті, це вінок.
Усередині кільця вишивають ініціали (першу букву імені) відповідно нареченого і нареченої. Ось приклади берегині і хреста:
А ось так виглядають кільця:
Ініціали вишивають будь-яким шрифтом, який сподобається. В результаті маємо отримати приблизно ось так:
Бажаю успіхів у роботі, рекомендую для створення свого проекту користуватися програмою Paint, дуже зручно набирати в сітці хрестики!
http://stitchua.com/articles/711.html
ZABKA. 12.02.2006
<< Весільні традиції та прийме