- Для самоконтролю рівня глюкози в крові використовуються:
- Як часто необхідно проводити самоконтроль рівня глюкози в крові?
Основною метою лікування є досягнення нормального або близького до такого рівня глікозильованого гемоглобіну (відображає «середній» рівень глюкози в крові за 2-3 місяці), щоб не допустити розвитку ускладнень цукрового діабету.
Індивідуальну мета лікування (глікірованний гемоглобін і рівень глюкози натще) ви підбираєте разом з вашим лікарем, вона буде залежати від декількох умов: тривалості захворювання та наявності ускладнень, віку і супутніх захворювань і т.д.
У більшості випадків оптимальною метою є рівень глікозильованого гемоглобіну <7%. Для того, щоб досягти поставленої мети, необхідно, щоб рівень глюкози в крові при самоконтролі не перевищував відповідні значення (див. Таблицю нижче).
Індивідуальні цілі лікування за рівнем глюкози плазми натще / перед їжею і через 2 години після їжі в залежності від обраного цільового рівня глікозильованого гемоглобіну (HbA1c).
HbA1c,% Глюкоза плазми натще / перед їжею, ммоль / л Глюкоза плазми через 2 години після їжі, ммоль / л <6,5 <6,5 <8,0 <7,0 <7,0 <9,0 <7 , 5 <7,5 <10,0 <8,0 <8,0 <11,0
Для самоконтролю рівня глюкози в крові використовуються:
Тест-смужки, що вставляються в портативні прилади - глюкометри. Використання глюкометра не вимагає спеціального навчання, необхідно лише, як перед застосуванням будь-якого побутового приладу або техніки, уважно прочитати інструкцію. Глюкометри відрізняються між собою насамперед методом проведення тесту (електро- і фотохімічні), а також швидкістю визначення (від 5 до 45 секунд), наявністю або відсутністю спеціального коду, об'ємом пам'яті результатів і іншими функціями. Методика дуже проста: необхідно включити прилад, ввести код тест-смужок (при необхідності), вставити тест-смужку і нанести на неї маленьку краплю крові, отриманої з пальця (тест-смужка з капілярним пристроєм сама поглине кров з краплі).
Див. Докладніше Техніка взяття краплі крові .
Сучасні глюкометри дозволяють швидко отримати точний результат (допустима похибка 10-20%) в будь-якому місці (їх можна носити з собою), а також мають цілу низку корисних додаткових функцій, кількість яких постійно збільшується (пам'ять, звуковий сигнал для людей з вадами зору пацієнтів, можливість завантаження результатів в комп'ютер і т.д.)
Разом з тим необхідно враховувати ваші можливості: вибирайте прилад, який ви зможете собі дозволити «утримувати», оскільки основні витрати - це не вартість приладу, а вартість витратних матеріалів - тест-смужок. Іноді витрати з придбання тест-смужок можуть частково взяти родичі, наприклад, в якості подарунка на чергове свято можна попросити подарувати вам тест-смужки.
Пам'ятайте, що глюкометри необхідно регулярно калібрувати (перевіряти їх точність за допомогою розчину глюкози з відомою концентрацією, який додається до приладу, або в лабораторіях / фірмах, що пропонують такі послуги), а також вчасно міняти батарейки.
Пам'ятайте, що не можна використовувати тест-смужки
- Які зазнали впливу високих або низьких температур
- З вичерпаним терміном придатності
- Зберігалися у відкритій коробці
Як часто необхідно проводити самоконтроль рівня глюкози в крові?
Загальні правила по проведенню самоконтролю приблизно такі.
У звичайному житті для пацієнтів на інсуліні самоконтроль рівня глюкози в крові необхідно проводити щодня мінімум 4 рази на день - перед прийомами їжі і перед сном, іноді - через 2 години після їжі, і кілька разів на місяць в 2-4 години ночі.
Частота самоконтролю рівня глюкози в крові залежить від типу цукрознижувальної терапії:
Тип цукрознижувальної терапії Частота обстеження На інтенсифікований інсулінотерапії Не менш 4 разів щодня На пероральної цукрознижувальної терапії та / або агонистах рецепторів ДПП-1 і / або базальном інсуліні Не менш 1 рази в добу в різний час + 1 глікемічний профіль (не менше 4 разів на добу ) в тиждень На готових сумішах інсуліну Не менш 2 разів на добу в різний час + 1 глікемічний профіль (не менше 4 разів на добу) в тиждень На дієтотерапії 1 раз в тиждень в різний час доби
Додаткові вимірювання будуть потрібні в наступних ситуаціях:
- заняття спортом
- подорожі
- симптомигіпоглікемії
- перед початком водіння автомобіля.
Регулярне вимірювання рівня глюкози в крові дозволяє навченому пацієнтові самостійно змінювати дози інсуліну та / або коригувати своє харчування і фізичну активність, домагаючись цільових значень рівня глюкози крові, що дозволяють запобігти в майбутньому розвиток ускладнень. Разом з тим, іноді даних самоконтролю рівня глюкози в крові може не вистачити для розуміння причин поганого глікемічного контролю. У цій ситуації може допомогти установка системи безперервного моніторування глюкози в крові (CGMS) .