- Що таке «середземноморська дієта»?
- Як працює середземноморська дієта
- Продукти, які можна вживати на дієті
- Відгуки про дієту: Катерина Реднікова, актриса
- Рецепти середземноморської дієти
- Блакитний тунець під соусом тар-тар зі спаржею і приправою з волоських горіхів, винного оцту і оливкового...
- Блюдо з цукіні і білих кабачків
- Дорадо з йогуртом і цукіні під соусом «Совіньон»
- Турецький горох з кров'яними ковбасками
- Тушкований ананас з анісової горілкою, замороженим йогуртом, медом і волоськими горіхами в глазурі
© Corbis / Fotosa.ru
Що таке «середземноморська дієта»?
Термін «середземноморська дієта» вперше застосував в 1945 році американський дієтолог Енсела Кіс, який досліджував вплив рослинних і тваринних жирів на серцево-судинну систему. Опинившись на італійському узбережжі Чіленто, він звернув увагу, що серед місцевих жителів дуже мало товстунів, діабетиків, а гіпертоніків і того менше, зате довгожителів, навпаки, багато. У 1953 році він випустив книгу «Про смачну і здорову їжу: середземноморське рішення» , В якій спробував пояснити зв'язок між харчуванням і загальним станом організму. Співавтором цього твору стала його дружина Маргарет Кіс.
Як працює середземноморська дієта
Дієта являє собою харчову піраміду. В її основі - складні вуглеводи, наступний щабель - білкові продукти, а верхівка - жири і прості вуглеводи. Щоденний раціон включає в себе хліб з грубого борошна, пасту, коричневий рис, томати, листові салати, перець, кукурудзу, баклажани і цибулю. Головний принцип готування - простота. Овочі їдять сирими, пропареними або обсмаженими на грилі. Рибу запікають без панірування або припускають на оливковій олії. Заправка - то ж оливкова олія холодного віджиму, трави та спеції. В обід і вечерю можна трохи сухого вина, на солодке - фрукти.
Продукти, які можна вживати на дієті
Два-три рази на тиждень жителі півдня дозволяють собі страви з риби і птиці, яйця, білий сир, горіхи і боби. М'ясо готують в основному червоне (телятину або баранину), а ось свинину їдять нечасто, тільки на закуску: в Іспанії - це хамон, а в Італії - прошутто (пармська шинка). Жирне м'ясо, вершкове масло і кондитерські вироби не зустрічаються, та й десерти тут набагато легше, ніж в північних широтах. Наприклад, легке пісочне печиво з травами і медом або м'який сир з фруктами. Втім, і з цього правила є винятки: іспанці жити не можуть без чашки гарячого каталонського шоколаду на сніданок і не вважають це злочином - «інакше людина не буде відчувати себе щасливим». Ось і вся суть ставлення до їжі: не обов'язково вживати тільки корисне, головне, щоб їжа була в радість.
Відгуки про дієту: Катерина Реднікова, актриса
Звичайно, така дієта швидкого результату не приносить. Але якщо дотримуватися її все життя, ви точно не наберете вагу і знизите ризик серцево-судинних захворювань. Марія Павлючкова, лікар-дієтолог клініки лікувального харчування НДІ харчування РАМН, вважає, що середземноморська система харчування повністю відповідає принципам класичної дієтології: «Вона включає всі необхідні продукти в правильному співвідношенні, багато свіжих овочів і фруктів і не допускає варварської обсмажування м'яса або картоплі в розпеченому салі. В результаті людина отримує весь набір необхідних поживних речовин, вітамінів і мікроелементів ».
Власник і шеф-кухар кількох московських ресторанів італієць Айзек Корреа сумнівається, що в Росії можна постійно дотримуватися таку дієту: «Наше узбережжі сонячне і велелюбне, а в Москві сонце світить пару місяців в році. Різний клімат, різна культура, звідси і інші смакові переваги. Житель Італії рідше замовляє гарячі страви, задовольняється салатом капрезе або овочевим різотто. Росіяни, наскільки я знаю, жити не можуть без супів. Але в такому випадку я пропоную обійтися легким минестроне замість подвійної порції жирних щей зі свининою. І пам'ятайте, середземноморська дієта - це спосіб мислення і позитивне ставлення до дійсності. Тому для початку навчіться по-іспанськи розслаблятися, по-італійськи посміхатися і тільки потім, в дуже приємній компанії і з великим задоволенням, можете з'їсти свіжий грецький салат ».
Рецепти середземноморської дієти
Нагадаємо, що середземноморська дієта - це принципи, яких потрібно дотримуватися все життя, і наведемо кілька рецептів.
Блакитний тунець під соусом тар-тар зі спаржею і приправою з волоських горіхів, винного оцту і оливкового масла
- 400 г блакитного тунця
- 20 г ріпчастої цибулі
- 10 г зеленої цибулі
- 50 мл соєвого соусу
- 30 г помідорів
- 8 хвостиків спаржі
- 30 г каліфорнійських волоських горіхів
- 20 мл оцту
- 50 мл оливкової олії
- Сік одного лимона
class = "ul">
Замочіть на дві години шматки тунця в соєвому соусі і лимонному соці. Додайте помідори, дрібно нарізану зелену і ріпчасту цибулю і перемішайте. Викладіть все на тарілку, прикрасьте хвостиками спаржі, обсмаженими на сковороді з оцтом, оливковою олією і подрібненими волоськими горіхами.
Блюдо з цукіні і білих кабачків
- 2 цукіні
- 2 кабачка
- 2 зубчики часнику
- гілка петрушки
- Оливкова олія
- Бальзамічний оцет
- сіль
- перець
class = "ul">
Розріжте цукіні і кабачки на смужки. Викладіть на плоскому широкому блюді перший шар, додайте оливкову олію, сіль, перець, оцет, часник і дрібно нарізану петрушку, покладіть другий шар і так далі. Залиште на дві години і подавайте.
Дорадо з йогуртом і цукіні під соусом «Совіньон»
- Три дорадо, очищені від кісток, по 300 г кожна
- 2 стаканчика йогурту
- 3 маленьких, але соковитих, тонко нарізаних цукіні
- Свіжий нарізаний естрагон
- білий перець
- сіль
class = "ul">
для соусу
- 125 мл вина совіньон
- 125 мл рибного бульйону
- 1 головка нашаткованого цибулі-шалот
- 20 г картопляного крохмалю
- Оливкова олія першого холодного віджиму
- Кілька крапель лимонного соку
class = "ul">
Змастіть жиром деко, покладіть рибу. Полийте зверху йогуртом з сіллю, перцем і естрагоном. Шматочки цукіні покладіть на рибу зверху і знову полийте йогуртом з приправами. Залиште в розігрітій до 200 ° С духовці на 10 хвилин. Для соусу приготуйте плоску каструлю, розігрійте масло, обсмажте цибулю-шалот. Додайте крохмаль, перемішайте. Поступово, ретельно перемішуючи, вливають вино і рибний бульйон. Потримайте на вогні 5 хвилин. Додайте за смаком сіль, перець і лимонний сік. Соус повинен вийти оксамитовим і переливатися на світлі. Розріжте рибу на половинки і покладіть їх один на одного. Полийте блюдо соусом і прикрасьте часточками лимона і естрагоном.
Турецький горох з кров'яними ковбасками
- 300 г вареного гороху
- 2 кров'яні ковбаски
- 1 цибулина
- 1 зубчик часнику
- 1 столова ложка родзинок
- 1 столова ложка кедрових горіхів
- За смаком додайте кінзу, кмин, чилі, петрушку, бальзамічний оцет, оливкова олія, морську сіль
class = "ul">
Поріжте цибулю кільцями, тушкуйте. Додайте кров'яну ковбасу, кедрові горіхи, родзинки і спеції. В кінці додайте горох, подрібнений часник і петрушку. Подаючи на стіл, полийте оцтом і посипте морською сіллю.
Тушкований ананас з анісової горілкою, замороженим йогуртом, медом і волоськими горіхами в глазурі
- 400 г ананаса
- 200 г каліфорнійських волоських горіхів
- 100 мл меду
- 300 г цукру
- 20 мл анісової горілки
- 4 ложки замороженого йогурту
- 1 стручок ванілі
class = "ul">
Розріжте ананас на кубики по 1 см, тушкуйте з ваніллю і горілкою. В іншій сковороді розтопіть цукор і покрийте глазур'ю волоські горіхи. Розкладіть ананас в келихи, прикрасьте йогуртом і глазурованими горіхами.
Що таке «середземноморська дієта»?