автори: American Academy of Pediatrics
Щороку мільйони дітей шкільного віку заражаються педикульозом. Хоча воші справді не дуже приємне придбання, але вони самі не викликають серйозні захворювання і не є їх переносниками. Крім того, від вошей легко можна позбутися в домашніх умовах.
Головні воші представляють собою крихітних комах розміром з кунжутне насіння (2-3 мм завдовжки), зазвичай блідо-сірого кольору, але їх забарвлення іноді може відрізнятися від звичної.
Воші харчуються невеликою кількістю крові шкіри голови. Вони, як правило, гинуть менш ніж за добу поза шкіри голови людини. Воші відкладають яйця (гниди) на волоссі близько до шкіри голови. Вони овальної форми (приблизно 0,8х0,3 мм), а колір їх варіюється від жовтого до білого. Гниди кріпляться до волосини липким речовиною і тому не зісковзують з них. Після того як з яєць вилупляться воші, порожні гниди залишаються прикріпленими до волосся.
Воші живуть близько 28 днів. Вони швидко розмножуються, відкладаючи до 10 яєць в день. За 12 днів з яйця розвивається доросла особина. Цей цикл може повторюватися кожні 3 тижні, якщо з вошами не боротися.
Хто зазвичай заражається педикульозом?
Будь-яка людина може їм заразитися, але найчастіше педикульоз зустрічається у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. При цьому чистота волосся і санітарні умови в будинку не мають значення. Також не має ніякого значення те, де діти та члени сім'ї живуть, грають або працюють.
Як поширюються воші?
Воші повзають, як комахи. Вони не можуть стрибати або літати. Основний спосіб поширення вошей - тривалий контакт «голова до голови». Існує також ймовірність передачі вошей через гребінці, щітки, головні убори.
Які симптоми педикульозу?
Найбільш поширений симптом педикульозу - свербіж. Через приблизно 4 тижні після зараження вошами шкіра голови може почати свербіти - зазвичай в області потилиці або за вухами (там, де вона більш ніжна). Крім того, свербіж може зберігатися протягом декількох тижнів після знищення вошей. Проте причинами сверблячки шкіри голови можуть бути також атопічний дерматит (екзема), лупа, або алергія на засоби по догляду за волоссям.
Як перевірити наявність вошей?
Регулярно уважно оглядайте голову дитини - це хороший спосіб попередити розмноження вошей і поширення їх по голові дитини.
Як боротися з вошами?
Проконсультуйтеся з педіатром, перш ніж починати будь-яку обробку дитини від вошей. Найефективніший спосіб боротьби з вошами - застосування препаратів від педикульозу. Але це слід робити тільки в тому випадку, коли ви впевнені, що у дитини є воші.
При лікуванні препаратами від педикульозу необхідно дотримуватися наступних правил безпеки.
- Дотримуйтесь інструкцію до препарату.
- Ніколи не дозволяйте дітям самостійно наносити ліки. Це повинні робити тільки дорослі.
- Проконсультуйтеся з педіатром перед повторним лікуванням. Друга обробка зазвичай необхідна через 10 днів після першої. У деяких випадках третя обробка може знадобитися через 10 днів після другої.
- Не використовуйте ліки для дитини віком до 2 років без попередньої консультації з лікарем.
- Чи не застосовуйте ліки для обробки ваших дітей, якщо ви вагітні або годуєте грудьми без попередньої консультації з лікарем.
- Зберігайте ліки в закритому шафі, в недоступному для дітей місці.
- Якщо у вас залишилися питання - задайте їх педіатра.
Примітка: метод вичісування вошей (видалення вошей без ліків, розчісуючи густим гребінцем вологе волосся) зазвичай неефективний. Крім того, ефективність в боротьбі з вошами таких домашніх засобів, як вазелінове або рослинне масло, майонез і маргарин, що не була науково доведена. Ніколи не використовуйте такі небезпечні продукти, як бензин або гас, а також ліки, призначені для тварин!
Які є препарати від вошей?
Нижче представлений список препаратів, що застосовуються при педикульозі. Порада: в будь-якому випадку перед їх нанесенням проконсультуйтеся з лікарем.
Препарат / діюча речовина / лікарська форма
опис
Перметрин, крем (1%)
Нанести на вологе чисте волосся і змити через 10 хвилин. Схвалено для використання у дітей з 2 місяців і старше.
Пиретрин, шампунь або мус для волосся
Нанести на сухе волосся і змити через 10 хвилин. Не слід використовувати людям з алергією на хризантем.
Малатіон, лосьйон (0,5%)
Нанести на сухе волосся і змити через 8-12 годин. Дозволено до застосування у дітей 6 років і старше. легкозаймиста; може викликати хімічні опіки.
Бензиловий спирт, лосьйон (0,5%)
Нанести на сухе волосся і змити через 10 хвилин. Повторити через 7 днів. Не містить нейротоксичних пестицидів. Схвалено для використання у дітей від 6 місяців і старше. Не рекомендується для дітей молодше 6 місяців.
Спіносад, суспензія для місцевого застосування (9%)
Нанести на сухе волосся і змити через 10 хвилин. Схвалено для використання у дітей від 4 років і старше. Не рекомендується для дітей молодше 6 місяців. Препарат містить бензиловий спирт.
Івермектин, лосьйон
(0,5%)
Нанести на сухе волосся і змити через 10 хвилин. Схвалено як засіб одноразового використання при місцевому лікуванні педикульозу у дітей з 6 місяців і старше. Що залишився після застосування препарат необхідно знищити або викинути - він не підлягає зберіганню.
Що ще потрібно знати про лікування педикульозу
Вам не слід викидати все речі, які в цей період носив дитина. Досить випрати в гарячій воді все, що дитина одягав або чим користувався за 3 дні до виявлення вошей і обробки: одяг, рушники, головні убори, постільна білизна, м'які іграшки. Речі, які не можуть бути випрані, покладіть в герметичний поліетиленовий пакет на 2 тижні.
Не розпилюйте пестициди в будинку - ви ризикуєте отруїти всю сім'ю небезпечною хімічною речовиною. Тим більше що в цьому немає необхідності після обробки шкіри голови дитини препаратами від вошей.
Якщо у дитини виявлено воші, всі члени сім'ї і ті, хто був з ним в тісному контакті, також повинні бути перевірені і при необхідності оброблені препаратами від вошей.
У деяких школах не пускають на заняття дітей, у яких є гниди в волоссі. Американська академія педіатрії та Американська асоціація шкільних медсестер не згодні з такою політикою і вважають, що дитина не повинна пропускати заняття через вошей і може відвідувати школу відразу ж після обробки спеціальним засобом.
Запам'ятайте
Воші не є небезпечними і не приведуть до яких-небудь серйозних проблем зі здоров'ям, але при виявленні їх у дитини почніть лікування відразу, щоб запобігти поширенню педикульозу.
джерело
Матеріали по темі:
Стаття доктора Комаровського: Педикульоз
Школа доктора Комаровського
опубліковано 28/04/2015 20:38
оновлено 01/06/2018
- Різне
Хто зазвичай заражається педикульозом?
Як поширюються воші?
Які симптоми педикульозу?
Як перевірити наявність вошей?
Як боротися з вошами?
Які є препарати від вошей?