Сьогодні мова піде про пристрій, що точно не буде лежати у вас в клініці без діла. Це пристрій - портативний рентген апарат . Як тільки це пристрій з'явився на перших стоматологічних виставках, воно відразу викликало інтерес у стоматологів всього світу, але до сих пір багато хто ставиться до дентальним рентген апаратів насторожено. Вони викликають питання про якість захисту від радіації, зручність у використанні, якість знімків і вартості.
У даній статті ми хотіли б розібрати переваги і недоліки найбільш популярних моделей портативних рентген апаратів на ринку України. Та й докладно розписати вам, допитливі наші клієнти, відповідь на дуже часто виникає у вас питання: «Чим же все-таки відрізняються між собою ці дентальні рентген апарати?».
Головна відмінність це потужність, здатність швидко і зручно працювати з датчиком радиовизиографа , Часткова або повна портативність (тобто робота від акумулятора або ж від мережі). Справа в тому, що чим менше час експозиції, тим менше розсіяних променів радіації виробляє рентген, і при цьому тим потужніше портативний рентген апарат повинен бути для відтворення якісного рентген знімка. Торкнувшись один з найважливіших факторів при виборі стоматологічного рентген апарату - показник витоку радіації, давайте основательней розберемося в безпеці цих приладів. По-перше, варто відзначити, що у всіх стоматологічних рентген апаратів трубка, на яку подається струм (згодом трансформується в близький до постійного, і заряджає катод з анодом після чого і формується рентгенівське випромінювання) має захисне свинцеве покриття, за винятком невеликого отвори спрямованого на тубус, через яке і виходить пучок рентгенівського променя. Свинцева захист покриває всю площу трубки апарат і оберігає вас і оточуючих від впливу радіації. Але, проблемою без винятку всіх рентгенів є розсіяні промені, які не потрапляють на плівку або датчик.
Звертаємо вашу увагу, що все-таки будь-який рентгенівський апарат будь то портативний рентген апарат або стаціонарний навісний настінний, необхідно надягати захисні свинцеві фартухи для роботи з ним. Немає ще в усьому світі портативних рентген апаратів, які б вважалися повністю безпечними для людини, яка не випромінювали розсіяних радіаційних променів і не вимагали засобів захисту. У порівнянні з настінними, портативні рентген апарати мають меншу потужність, відповідно меншу дозу радіації випромінюють. Ще років 10 тому, коли в нашій країні санітарно-епідеміологічна служба була наділена правами і проводила перевірки, існували обов'язкові вимоги щодо носіння індивідуального дозиметра у медперсоналу, який виробляє рентген знімки, адже рентген випромінювання має накопичувальний ефект. А в наш час Вам, стоматологи, необхідно самостійно стежити за своїм здоров'ям і здоров'ям своїх підопічних. Портативні рентген апарати більш безпечні в порівнянні з настінними, але захистом для тіла пацієнта і персоналу, що виробляє знімки, все ж необхідна і не слід цим нехтувати. Адже на кону здоров'я органів черевної порожнини і щитовидної залози, дуже чутливою до радіації. Особливо чутливий до радіації дитячий організм, тому завжди майте в клініці дитячі рентгенозахисні фартухи з максимальним числом еквівалента свинцю.
Отже, повернемося до критеріїв порівняння дентальних рентген апаратів. Якість знімків це ще один важливий критерій у виборі. На цей показник впливає безліч факторів. Деякі з них це кут розбіжності променів, величина фокального плями. Чим ці показники менше, тим зображення краще.
Порівняння моделей за технічними характеристиками приведено нижче:
Слід зазначити, що рентген апарати BLX-5 і BLX-8 не мають автоматичних налаштувань, все значення експозиції необхідно виставляти вручну. При цьому BLX-5 це модель попереднього покоління рентген апаратів, вона працює від мережі і складається з двох компонентів.
Модель BLX-5 BLX-8
BLE /
X-ray unit
Rayme
Prox Робоче поле 40 см. 40 см. 50 см. 50 см. 50 см. Автоматичні настройки роботи з датчиком визиографа немає ні так так так Струм трубки 0.1 мА 0.1 мА 0.1 мА 0.1 мА 0.2 мА Час експозиції 0.1-9.9
1-9
0.1-2.0 0.1-1.8 0.01-1.6 Напруга трубки 60 KV 60 KV 60 KV 70 KV 70 KV Кут розбіжності променів: 24⁰ 24⁰ 21⁰ 21⁰ 20⁰ Наявність кріплення для штатива немає ні ні так ні Вага 2,2 + 1,7 кг. 2,2 кг. 2,5 кг. 1,75 кг. 2 кг Ємність акумулятора 8000 mAh 6400 mAh 6400 mAh 6400 mAh Модель трубки - - -
DG-073B-DCToshiba
D-081B Toshiba Вартість (06.05.2019) 19300 грн. 33000 грн. 3200грн. 44000 грн. 47000 грн. купити купити купити купити купити
Як бачите, показники, що впливають на точність знімка, практично не відрізняються у порівнюваних моделей, тому за якість зображення знімків хвилюватися не доведеться.
Про доцільність покупки рентген апарату не повинно виникати сумнівів, адже портативний рентген виконує всі ті ж функції, що і стаціонарний рентген апарат, але він завжди під рукою і може використовуватися відразу в декількох кабінетах. При цьому пацієнт залишається в кріслі, і при необхідності можна робити діагностичні знімки з введенням інструменту в кореневий канал не побоюючись що він його проковтне або зрушить. Портативний рентген апарат, в залежності від модифікації також як і стаціонарний може бути сумісний з будь-яким візіографі , Для цього для цього потрібно всього лише вибрати відповідну функцію на апараті. А найголовніше, що сам рентген апарат значно дешевше своїх стаціонарних аналогів!
Надійність наших фотополімерних ламп українського виробництва вже оцінили тисячі стоматологом з усіх регіонів, приєднуйтесь і Ви до них.