У Єкатеринбурзі зараз більше 300 помаранчевих контейнерів для пластику
Поки деякі з вас піклуються про екологію (і правильно роблять), викидаючи пластикові пляшки та каністри в спеціальні сітки-контейнери, інші люди роблять на вашому смітті гроші. За нього в Єкатеринбурзі вже розгорнулася боротьба . Хоча роздільний збір «як у Європі» поки тільки приходить в наше життя. Так, папір, скло і відходи «зі столу» ми з різних пакетів не розкладаємо (тим більше в сміттєвозі вони все одно опиняються в одному баку ), Але вже тягнемо на смітник окремо п'ятилітрову бутель від води - привчили.
Біля сміттєвих баків нині не пахне - вони закриті кришками. Від «нашого» контейнера теж запаху немає, адже всередині суцільно пляшки, пакети та упаковки від тістечок. Хоча, за словами Романа, харчові відходи в сітках все ж іноді знаходять, але це менше 10% від усього обсягу.
- З решти 90% корисного сировини - від 50% до 70% - це те, що можна віддати на переробку. Решта йде на Північний полігон, з яким у нас укладений договір, - каже Роман, сміттєвих справ майстер.
Корисне сировину - це поліетилен, поліпропілен. У побуті з них роблять пляшки для газованої води, пива, шампунів, засобів для чищення, каністри для моторного масла, автохімії, для їжі. Баночки з-під майонезу теж підуть на переробку, туди ж харчові контейнери і пакувальна плівка.
- Практично на кожній ємності є штамп з цифрою, яка означає вид пластику. Припустимо, 1 - це поліетилентерефталат, 2 - поліетилен низького тиску, 4 - високого. На наших контейнерах є пам'ятки з цифрами і їх позначенням. Види 1, 2, 4, 5 підлягають переробці, 3, 6, 7 - не підлягають. На пам'ятках вказано мій телефон, часто телефонують люди і кажуть: «Я не можу розібратися, підійде пляшка чи ні». Я відповідаю - дивіться на штампик, там все написано, - пояснює Роман.
За «заборонені» види пластика переробники не беруться, вони при нагріванні виділяють отруйні речовини. Серед того, що краще відправити в звичайний контейнер, а не в сітку для пластику, - пляшки з-під соняшникової олії, упаковки з-під тортів і тістечок, печива, салатів, яєць, підкладки для продуктів (наприклад, для курки або напівфабрикатів) .
Роман демонструє п'ятилітрову бутель - одну з найпоширеніших ємностей, які викидають в сітки Сітки ставлять поруч зі звичайними контейнерами В основному викидають пляшки, але є і упаковки з-під яєць, пакети
У Єкатеринбурзі і області є компанії, які просто купують-продають пластик, а є ті, хто вторсировина переробляє. Вони теж діляться на два профілі. Перші роблять так званий напівфабрикат - полімерну гранулу або флекси - і потім продають їх в центральні регіони, де з них роблять кінцевий продукт - підвідний стрічку, синтепон і т. П. Другі відразу дають повний цикл.
- Наприклад, в Косуліно є підприємство, яке робить для транспортних компаній стрічку для кріплення великогабаритних вантажів, їм ми продаємо пляшки, - розповідає Годуадзе. - А в Арамілі працює підприємство, яке займається виготовленням полімерного профілю. Ви вже писали, що вони зробили огорожу для вулиці Союзної . Їм йдуть каністри з-під побутової хімії.
Поки ми стоїмо біля сітки і обговорюємо види пластика, під'їжджає сміттєвоз. Кожен контейнер, а їх у компанії більше 300 в Єкатеринбурзі, вивозиться раз в тиждень. Для кожного району - свій день. Буває, що сітка наповнюється раніше, і люди залишають пляшки поруч, а деякі, свідомі, дзвонять і просять вивезти раніше.
- Пляшки дуже об'ємні, але при цьому мало важать. Якщо кришки щільно закручені, то їх неможливо спресувати в сміттєвозі, і тоді більше половини його обсягу - це просто повітря. Так що кришки краще відкручувати, - радить Роман. - Часто запитують: «чи треба мити пляшки»? Ні не треба. Сам етап переробки на увазі відмивання сировини.
Сітки забирає звичайний сміттєвоз Її вручну підтаскують до кузова і закріплюють Вміст вивалюється в кузов
Сміттєвоз зачіпляє контейнер і перевертає його, як звичайний сміттєвий бак. Цікавлюся: чи не бояться, що який-небудь конкурент поїде забирати свої сітки і прихопить вміст їх. Роман відповідає, що на цей рахунок вони підстрахувалися:
- У конкурентів, які працюють в інших районах міста, трошки інша конструкція сітки. Вони використовують не сміттєвози, а машини типу Isuzu або ГАЗелі, наші сітки їм не захопити.
Бездомних і п'яничок, які збирають скляні пляшки і банки, пластик теж не сильно приваблює, хоча спочатку бувало, що крали.
- Є картон, є алюмінієва баночка, є скло. Це зрозуміле для таких людей сировину, яке вони можуть продати. З пластиковими пляшками складніше: людині треба спочатку вивантажити їх все в якийсь великий мішок, м'яти пляшки марно, вони розправляються, потім дотягнути мішок до пункту прийому і здати за сущі копійки. Всього рази два таке було, що пляшки пропадали, - пояснює Роман.
Тому, до речі, ставити контейнери для картону або скла досить ризиковано, і цей напрямок поки не розвивається. Любителі халяви швидко «прироблять ноги» і макулатурі, і алюмінієвим банкам.
Судячи з заповненості контейнерів, екатерінбуржци вже частково готові до роздільного збору сміття Тільки 50-70% вмісту контейнера піде на переробку. Усе інше, наприклад, упаковка від тортика, буде поховано на полігоні
Але займатися тільки пластиком, та ще в невеликих обсягах, поки не вигідно, вважає Роман.
- У нас є підприємці в місті, які пробують цим займатися. Вони побачили - о, сітки поставили, - напевно, це золоте дно. Але це не так. Ми маємо дуже малу вагу вторсировини, істотні вкладення в контейнери і транспортування, тому, якщо обсяг маленький, я вважаю, що невигідно цим займатися. Ми і самі зараз тільки на перспективу працюємо, - каже Роман. Компанія, в якій він працює, спеціалізується на зборі та транспортуванні твердих побутових відходів, а «пластиковий бізнес» - розвивається напрямок.
- У нас поки слабо розвинений ринок. Хоча зараз попит на вторсировину перевищує пропозицію. По-перше, економічна криза змушує виробників робити акцент на вторинній сировині, по-друге, є великі можливості для експорту продукції, одержуваної після переробки. Я вважаю, що це перспективний напрямок, - говорить він.
З одного сітки в рік збирається приблизно півтори тонни пластика. Скільки компанія заробляє на цьому бізнесі, Роман, звичайно, не сказав - комерційна таємниця. Але приблизний порядок цифр можна порахувати: один кілограм пляшок ПЕТ (звичайна пластикова пляшка з-під газованої води або простої води) підприємства купують за 18-20 рублів, значить, при грубому розрахунку, одна сітка на рік приносить 28 500 рублів. За розміщення сітки компанія при цьому не платить, але зобов'язується забиратися на контейнерному майданчику.
Текст: Анна Жилов
Фото: Артем Устюжаніна / E1.RU
Інфографіка: Ілля ДАВИДОВ / E1.RU