- Горіхи: не тільки калорії ...
- Таке корисне масло ...
- Масла: від А до Я
- Чим відрізняється рафінована олія від нерафінованої?
зміст:
Про те, що вагітна жінка повинна правильно харчуватися, сказано багато. Однак для більшості майбутніх мам це твердження має дещо абстрактний характер. "Що таке правильно"? Які продукти і в якій кількості треба вживати і які корисні речовини в них містяться? Відповісти на ці питання можуть далеко не всі. Тому ми пропонуємо читачам спеціальну рубрику, присвячену цілющим властивостям продуктів, які кожен день бувають на нашому столі.
До змісту
Горіхи: не тільки калорії ...
Горіхи - джерело рослинних білків, вуглеводів, харчових волокон і жиру з високим вмістом поліненасичених жирних кислот, вітаміну Е, вітамінів групи В, калію, магнію , Кальцію, фосфору, заліза, марганцю, міді та інших корисних і необхідних організму речовин. Харчова цінність горіхів забезпечується сприятливим поєднанням в них білків і жирів; в горіховому білку міститься багато незамінних амінокислот. Завдяки наявності олеїнової кислоти, поліненасичених жирних кислот та інших речовин горіхи корисні як засіб захисту організму від атеросклерозу і серцево-судинних захворювань.
Всесвітня організація охорони здоров'я встановила рекомендований нижню межу вживання горіхів насіння і бобових - 30 г в день. Але і тут потрібно знати міру. Понад 100 г горіхів в один прийом організм не засвоює, і саме це кількість забезпечує його добову потребу в повноцінному білку.
НайменуванняБілки, гВуглеводи, гЖири, гКлітковина, гХарчова цінність, ккалАрахіс 25,8 16,14 49,24 8,5 567 Мигдаль 21,26 19,74 50,64 11,8 578 Горіхи волоські 15,23 13,71 65,21 6,7 654 Горіхи кедрові 11,57 19,3 60,98 10,7 629 Горіхи кешью 15,31 32,69 46,35 3 574 Горіхи лісові 14,95 16,7 60,75 9 , 7 628 Фісташки несолоні 20,48 29,19 43,19 10 551
Горіхи необхідно добре розжовувати або попередньо подрібнювати будь-яким способом. Для поліпшення засвоєння горіхів їх можна розмочувати у воді.
Через дратівної дії (велика кількість клітковини змушує кишечник працювати більш активно) горіхи можуть виявитися небажаними в харчуванні людей, які страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
Крім того, горіхи, в зв'язку з вмістом великої кількості білка, є продуктом, що провокує алергічні стани, що може викликати не тільки прояви алергії у мами, але і алергічну схильність у ще не народженого малюка. Тому під час вагітності, особливо в другому і третьому триместрах, щоденне вживання горіхів абсолютно виключено.
Припустимо вживання горіхів 1-2 рази в тиждень, в невеликих кількостях - по кілька ядер.
Горіхи, що зберігаються при підвищеній вологості, легко пліснявіють і можуть містити в собі отрути пліснявих грибів - мікотоксини, небезпечні для здоров'я. Мікотоксини - токсичні продукти обміну міцелярно грибів (цвілі). Вони характеризуються високою токсичністю для тварин і людини, а також тератогенні і канцерогенними властивостями (тобто здатні викликати пороки розвитку у плода і провокувати онкологічні захворювання). Різні різновиди мікотоксинів вражають органи і тканини: печінка, нирки, слизові оболонки стравоходу і кишечника, мозок і тканини статевих органів.
Насіння соняшнику і гарбуза володіють властивостями, подібними горіхів: вони також багаті незамінними амінокислотами. Насіння, втім, так само, як і горіхи, краще не смажити, інакше вони втрачають корисні речовини. З насіння готують ласощі, які можна використовувати під час вагітності; це халва, козинаки.
До змісту
Таке корисне масло ...
Під час вагітності жінці необхідні і рослинні масла. Вони містять такі важливі компоненти, як поліненасичені жирні кислоти, лінолеву кислоту, жиророзчинні вітаміни Е, Д, А, К, сполуки фосфору.
Поліненасичені жирні кислоти - основа будь-якого натурального рослинного масла. Вони обов'язково повинні надходити з їжею: виробляти їх самостійно організм не вміє, зате перетворює в необхідні йому з'єднання, наприклад, в гормоноподобниє речовини - простагландини. Це "диригенти" багатьох процесів життєдіяльності. Особливо багато цих кислот (до 85-90%) в лляному, конопляній, соняшниковій, кукурудзяній, бавовняному маслах. Якщо насичені жири, що містяться в тваринних жирах, призводять до підвищення рівня холестерину 1 в крові, то поліненасичені жири здатні цей рівень знижувати.
1Холестерін - хімічна сполука. Надходить в організм з їжею, а також є одним з продуктів обміну речовин, з підвищеним вмістом якого пов'язують виникнення атеросклерозу, жовчно-кам'яної хвороби та ряду інших захворювань. З холестерину утворюються найважливіші хімічні сполуки - кортикостероїди, статеві гормони, жовчні кислоти і ін., Необхідні для нормального функціонування організму.
Вітаміни Е по праву заслужив назву "вітамін молодості". Цей найцінніший компонент рослинних масел координує роботу всіх біоактивних факторів в організмі. Без нього поліненасичені кислоти були б не тільки не приносять користі, але навіть шкідливі: вони трансформувалися б у високоагресивних перекису, які ушкоджують клітини і викликають зниження опірності до впливу несприятливих факторів, в тому числі хвороботворних мікробів і вірусів. Рослинні масла - основне джерело повноцінного вітаміну Е.
Вітамін D (кальциферол) впливає на мінеральний обмін речовин і особливо необхідний під час вагітності. Нестача вітаміну D в харчуванні майбутньої мами призводить до рахіту у малюка.
Вітамін А (ретинол) забезпечує пристосування очей до світла різної інтенсивності. Недостатність ретинолу проявляється схильністю шкіри до лущення, сухістю і ламкістю волосся.
Вітамін К (філлохинон) - стимулює згортання крові.
Фосфатиди, фітостерини, пігменти - корисні речовини, що містяться в рослинній олії, які забезпечують його стійкість при зберіганні, надають йому особливого смаку, аромат і забарвлення. Фосфатиди до того ж дуже благотворно діють на стан печінки.
Під час вагітності надзвичайно корисним є проносне властивість рослинних масел.
До змісту
Масла: від А до Я
Нерафіновану соняшникову олію. Насиченого темного кольору з осадом і яскравим запахом насіння. Містить всю гаму біологічно активних речовин. У ньому збереглися і фосфоліпіди , Що оберігають масло від окислення і покращують його засвоєння.
Рафінована соняшникова олія. Золотисте або світло-жовте, прозоре, без осаду, дезодорована - без запаху, не дезодорована - з легким соняшниковою ароматом.
До змісту
Чим відрізняється рафінована олія від нерафінованої?
Рафінація - це очищення масло від різних забруднень: залишкових пестицидів та інших шкідливих домішок. Масло обробляється лугом, з нього видаляються вільні жирні кислоти, фосфоліпіди; продукт розшаровується, очищене масло піднімається вгору. Потім його ще раз промивають і фільтрують. Воно очищається, але при цьому майже втрачає смак і запах. Але слід врахувати, що рослинна олія ми вживаємо в їжу щодня, і якщо в ньому залишаються якісь шкідливі речовини, то, поступово накопичуючись в організмі, вони можуть сприяти виникненню різних захворювань. Тому рафінація необхідна хоча б з метою безпеки. Крім того, при рафінації втрачається лише незначна частина корисних речовин, так що за харчовою цінністю рафінована і нерафінована масла приблизно рівні.
Оливкова олія. В ряду рослинних масел займає особливе становище, тому що містить ще й мононенасичені жирні кислоти, які відіграють особливу роль в профілактиці атеросклерозу (захворювання, при якому в судинах формуються холестеринові бляшки).
Високоякісне оливкова олія називається прованським. Масло кращих сортів - світло-або золотисто-жовтого кольору. Масло нижчих сортів має зеленуватий відтінок. Оливкова олія добре переноситься навіть людьми, які страждають порушеннями травлення, захворюваннями печінки і жовчного міхура. Воно надає легкий жовчогінний ефект. Ложка соняшникової олії в аналогічній ситуації може спровокувати печінкову кольку.
Оливкова олія, як і будь-яка інша, можна рафінувати, тобто очистити. Як правило, рафінації піддають масло не дуже високої якості. Воно використовується найчастіше в кулінарії. Масло, отримане при першому холодному віджиманні без використання хімікатів, позначається як Extra Virgin.
Знавцями ж цінується нерафінована натуральне оливкове масло. Воно має специфічні запахом і смаком, в загальному незвичними для нашого споживача. Але саме це масло найцінніше і поживно. Воно ідеально підходить для приготування овочевих, фруктово-овочевих і фруктових салатів.
Кукурудзяна олія. У продаж надходить тільки у рафінованому вигляді. Світло-жовте, прозоре, без запаху. У кукурудзяній олії багато поліненасичених жирних кислот, вітаміну Е не менше, ніж в соняшниковій.
Арахісове, кунжутне і рапсове масла. Вони належать до групи найменш корисних рослинних масел. У них набагато менше поліненасичених кислот і порівняно багато жирних кислот з великою молекулярною масою.
Соєву олію. У продажу є тільки рафінована, але не дезодорована. Дуже популярно в Західній Європі, США та Китаї. Відрізняється характерним смаком і сильним ароматом. Володіє сильним антихолестеринові впливом.
Кедрова олія. Красивого світло-бурштинового кольору з приємним горіховим запахом. Унікально за змістом біологічно активних речовин. Має загальнозміцнюючу дію, підвищує фізичну і розумову працездатність.
Гірчичне масло. Володіє яскраво вираженими бактерицидними властивостями, повільно і слабо окислюється, довго зберігається. Незамінне при консервуванні. Рибні консерви, виготовлені на гірчичному маслі, зберігають природний смак риби, хлібобулочні вироби - довго не черствіють.
Марія Озерковская
лікар-дієтолог, к.м.н.
Коментувати можут "Горіхи, насіння, рослинні масла"
Що таке правильно"?Які продукти і в якій кількості треба вживати і які корисні речовини в них містяться?