2 квітня 2016, 9:49 Переглядів:
Харківський музей керамічної плитки та сантехніки. Фото: Сегодня.
Харківський музей керамічної плитки та сантехніки - єдиний в Україні музей такого роду, який знайомить з традиціями виробництва кераміки. З'явився він 13 років тому в одному з харківських салонів плитки та сантехніки, і зараз його колекція налічує близько 3000 експонатів з різних країн: Канади, Великобританії, Росії, Італії, Індії, Нідерландів, Молдови та Білорусі. Тут можна побачити 150-річну черепицю, кахельні печі XIX століття, зразки керамічної плитки і предмети побуту минулих століть. Багато експонатів колекції принесли городяни.
У музеї постійно проводять екскурсії для школярів і студентів, приймають зарубіжних гостей і допомагають розшифровувати логотипи на старовинній продукції. А кілька років тому його співробітники надали предмети інтер'єру для зйомок фільму "Дау" про легендарного фізика Льва Ландау.
Піч відновили по залишкам кахлів
Облицьована кахлями піч колись прикрашала садибу в селищі Бабаї. З напівзруйнованого будинку в музей передали залишки двоколірних кахлів, виготовлених в 1860 році. Цілий рік майстра-керамісти працювали над відтворенням старовинною технологією виготовлення кахлів, і в результаті піч відновили в первісному вигляді.
Продукція відомого на всю країну купця
Теракотовий медальйон для каміна XIX століття був зроблений на заводі відомого на всю Російську імперію Василя Петрова. Завод кахлю, цегли і гончарних труб купець відкрив в 1840 році на Москалівці. Виробництво знаходилося в приватному будинку, а вироби продавалися в магазині в районі сучасного ЦУМу.
Плитка барона не стирається і не тьмяніє
Особливе місце в музеї займає експозиція візерунчастої керамічної плитки для підлог "Товариства барона Бергенгейма". Барон створив в Харкові перший на півдні Російської імперії завод теракотових і керамічних виробів. Сьогодні унікальні підлоги з цієї плитки можна побачити в Благовіщенському соборі, Держпромі, ляльковому театрі і в інших містах. За довгі роки візерункове покриття плитки не стерлося, а фарби не потьмяніли.
Престижна нагорода за фасадну кераміку
З приходом радянської влади виробництво плитки в Харкові продовжилося на керамічному заводі. У музеї представлена декоративна фасадна кераміка, за розробку і виробництво якої директор підприємства Нектарій Бабак в 1949 році отримав престижну на той час Сталінську премію. У Києві цю плитку можна побачити на будівлі Головпоштамту, в Харкові - на будівлях на площі Свободи.
Батарея з порцеляни - подарунок з Німеччини
Один з подарунків музею від харків'ян - порцеляновий опалювальна батарея, яка колись опалювала будинок, побудований в кінці XIX століття в Лозовий . Господар був відомим фахівцем з виготовлення баянів, і порцелянові батареї йому привезли з Німеччини в подарунок за виконану роботу. Під час війни цей будинок був зруйнований, а радіатори перевезли в Харків і змонтували в будинку, де вони прослужили ще майже півстоліття.
Камін з старого будинку і піч з медалями
Гарний теракотовий камін, який привертає увагу відвідувачів, раніше знаходився в одному з будинків на Москалівці. Також в музеї можна побачити кахельну піч, зроблену в Білорусі в 1894 році. На виставках її відзначили двома золотими і трьома срібними медалями.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Ви зараз переглядаєте новина "Цікавий Харків: історія кахлю в одному музеї". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"
АВТОР:
Макаренко Ганна
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Орфографічна помилка в тексті:
Послати повідомлення про помилку автора?
Виділіть некоректний текст мишкою
Дякуємо! Повідомлення відправлено.